Msza Wieczerzy Pańskiej we włocławskiej katedrze

28 marca 2024 r., teskt: ks. AT; foto: al. HK

Msza Wieczerzy Pańskiej we włocławskiej katedrze

Msza Wieczerzy Pańskiej, sprawowana wieczorem w Wielki Czwartek, rozpoczyna Triduum Paschalne, najważniejsze święta w roku liturgicznym. W Wielki Czwartek Kościół wspomina dzień ustanowienia sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. 28 marca bp Krzysztof Wętkowski przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej we Włocławku. Wraz z księdzem biskupem przy ołtarzu zgromadzili się księża pracujący w instytucjach diecezjalnych, moderatorzy i alumni WSD, siostry zakonne oraz wszyscy pragnący dziękować Bogu za dar Eucharystii.

W homilii ks. Piotr Wolny, wikariusz parafii katedralnej zaznaczył, że podstawowym zadaniem księży jest szafowanie sakramentami. Zwrócił też uwagę na potrzebę modlitwy o świętość kapłanów, aby stawali się na wzór Najwyższego Kapłana Jezusa Chrystusa.

Po Komunii św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony w procesji do ciemnicy.

Podczas Mszy św. śpiew prowadził Chór Katedralny pod dyrekcją ks. Marcina Ziółkowskiego.