Muzycy kościelni diecezji włocławskiej pielgrzymowali na Jasną Górę

19 listopada 2023 r., tekst: ks. MZ; foto: RA/JZ

Muzycy kościelni diecezji włocławskiej pielgrzymowali na Jasną Górę

W sobotę, 18 listopada, na Jasnej Górze odbyła się XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych pod hasłem: „Wierzę w jeden, święty, powszechny, apostolski Kościół”.

W roku Jubileuszu 900-lecia Diecezji Włocławskiej i nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej do współorganizacji pielgrzymki zostali zaproszeni muzycy kościelni diecezji włocławskiej. Kościół włocławski, oprócz duszpasterzy muzyków kościelnych, reprezentowali: Chór Stabat Mater z sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu Starym pod dyrekcją Jacka Hyżnego, chór Canto z Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku pod dyrekcją Mariana Szczepańskiego oraz uczniowie Diecezjalnego Studium Organistowskiego i Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku.

Pielgrzymów powitał o. dr Nikodem Kilnar OSPPE, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych, który przewodniczył również nabożeństwu pokutnemu. Następnie ks. dr Janusz Drewniak, przewodniczący Komisji ds. Muzyki Kościelnej w Diecezji Włocławskiej, wygłosił konferencję na temat: „Qui bene cantat bis orat (św. Augustyn). W trosce o duchowy kształt śpiewu w liturgii”.

O śpiew podczas liturgii pokutnej i Mszy św. zadbał chór Stabat Mater. Eucharystii w bazylice przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Greger, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

Po Komunii św. ksiądz biskup zawierzył Matce Bożej wszystkich muzyków kościelnych w Polsce.

Po Mszy św. zgromadzeni w bazylice jasnogórskiej wysłuchali uroczystego koncertu prowadzonego przez ks. Marcina Ziółkowskiego w wykonaniu chórów diecezji włocławskiej: Stabat Mater z Lichenia oraz Canto z Włocławka, na który złożyły się utwory dawnych (np. J. Arcadelt, G.G. Gorczycki) i współczesnych kompozytorów (m.in. P. Jańczak, H.M. Górecki czy M. Kopczyński, którego prawykonania utworu dokonał chór Canto.