Najważniejsze wydarzenia mijającego roku – ks. bp Wiesław Mering zawierzył diecezję Niepokalanemu Sercu Maryi

30 grudnia 2017 r.

„Trzeba nam spojrzeć w pełne miłości oczy Maryi, bo w nich jest nasza nadzieja” – mówił do wiernych zgromadzonych w Charłupi Małej biskup włocławski Wiesław Mering, który 8 września br. przewodniczył centralnym uroczystościom poświęcenia Diecezji Włocławskiej Niepokalanemu Sercu Maryi.

Ks. prał. Grzegorz Drzewiecki, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Charłupi Małej, witając Pasterza Diecezji wskazał, że dla ludzi wierzących wielką radość stanowi fakt, kiedy w najważniejszych momentach dziejów swej ojczyzny mogą przychodzić do Matki. „Dziś, kiedy jesteśmy 80 lat od momentu ukoronowania skroni Matki Najświętszej koronami papieskimi przychodzimy, aby ciągle te piękne wydarzenia sobie przypominać i nimi żyć” - mówił ks. Drzewiecki.

W homilii bp Mering zachęcał do tego, aby nie bać się prosić Boga i Jego Matki o pomoc. Przywołał wiele przykładów, które pokazywały, że trzeba budować przyszłość na Chrystusie. Podkreślił, że we współczesnym świecie potrzeba, aby człowiek nieustannie zawierzał całego siebie nieskończonemu miłosierdziu Bożemu. „Gdy ktoś jest powołany przez Boga to znaczy, że Bóg interesuje się tym kimś; dlatego go powołuje, ma dla niego jakieś plany; zna go od wieków” – mówił bp Mering. Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że nie można bać się planów Boga wobec nas, ale przyjąć postawę zawierzenia na wzór Maryi. Zdaniem hierarchy współczesny człowiek powinien być zapatrzony w Maryję.

Uroczysta suma odpustowa posiadała również swój nadzwyczajny i niepowtarzalny wymiar duchowy, ponieważ właśnie w Charłupi Małej, w Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej, biskup włocławski Wiesław Mering w uroczystym akcie poświęcenia oddał całą diecezję włocławską pod opiekę Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Tym samym wszyscy diecezjalnie pielgrzymujący do Charłupi Małej wyrazili swoją jedność z całym Kościołem w Polsce, który właśnie tego dnia w każdej diecezji i parafii ponawiał uroczysty akt dokonany przez Episkopat Polski w czerwcu br. w Zakopanem na Krzeptówkach, w „polskiej Fatimie”. „Nasza Matko i Królowo, pragniemy – poprzez autentycznie chrześcijański styl życia – przyczyniać się do powrotu tych, którzy odeszli z Owczarni Chrystusa, aby odnaleźli na nowo Twojego Syna i zrozumieli, że tylko On jest „Drogą i Prawdą i Życiem” (J 14, 6)” - zaakcentował słowa poświęcenia bp Mering, który chwilę wcześniej podkreślał, że nie ma innego przepisu na szczęście, jak tylko trwanie u boku zawsze miłosiernego Boga.