Orszaki Trzech Króli w diecezji włocławskiej (aktualizacja)


6 stycznia 2019 r.

Orszaki Trzech Króli w diecezji włocławskiej (aktualizacja)

W uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) ponad milion Polaków wzięło udział w niemal tysiącu Orszakach Trzech Króli. Wśród nich były też orszaki które przeszły przez diecezję włocławską.
 
VI Orszak Trzech Króli w Kole
 
W uroczystość Objawienia Pańskiego już po raz szósty odbył się w Kole Orszak Trzech Króli. Wydarzenie rozpoczęła Msza św. sprawowana w południe we wszystkich trzech świątyniach parafialnych. Po ich zakończeniu grupy wyruszyły na ulice miasta w poszukiwaniu Świętej Rodziny oraz grup z pozostałych kolskich parafii. W drodze towarzyszył im śpiew kolęd i pastorałek.
 
Przed budynkiem Starostwa Powiatowego orszaki - „zielony” z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, „niebieski” z parafii Matki Bożej Częstochowskiej i „czerwony” z parafii św. Bogumiła połączyły się w jedną wspólną grupę i odegrana została scenka biblijna. Trzej królowie dosiedli swoich koni i w dobrych nastrojach, pomimo mroźnej pogody, ponad tysiąc mieszkańców Koła przeszło do Betlejem, które w tym roku było w kościele Matki Bożej Częstochowskiej, tam na wszystkich czekała Święta Rodzina. Królowie złożyli Jezusowi swoje dary, a uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 zaprezentowali jasełka. Przed świątynią dla mieszkańców przygotowana była gorąca zupa.
 
Na zakończenie główny organizator kolskiego Orszaku, ks. Janusz Kęsicki, wikariusz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, podziękował wszystkim uczestnikom za obecność i wspólne świętowanie uroczystości Objawienia Pańskiego. Urzędowi Miejskiemu, Starostwu Powiatowemu, stadninie koni z Czołowa i firmie Ewy i Piotra Jabłońskich złożył wyrazy wdzięczność za wsparcie i zaangażowanie w organizację VI Orszaku Trzech Króli w Kole, a policjantom i strażakom ochotnikom z Koła i Trzęśniewa za zapewnienie bezpiecznego przemarszu przez miasto.
 
Marcin Nowacki
 
 
VII Orszak Trzech Króli w Tuliszkowie
 
Już po raz siódmy wyruszył z tuliszkowskiej świątyni Orszak Trzech Króli. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. o godz. 11.00, którą sprawował ks. prał. Stanisław Nowak, proboszcz parafii.
 
W  homilii powiedział między innymi: „Jesteśmy światłem Trzech Króli na drodze za  Jedyną Gwiazdą. Jakiej Gwiazdy szukamy? Na pewno Chrystusa, prosząc, aby obdarzył nas zdrowiem, sprawiedliwością i pokojem, mądrością i dobrem. Abyśmy byli znakiem nadziei  na dziś, jutro i na zawsze,  ponieważ trzeba się życiem zachwycić, aby iść dalej i kochaćkochać Boga i kochać człowieka”.

 
Po Eucharystii na Placu Wolności rozdano korony, śpiewniki, nalepki i pod przewodnictwem   Trzech Króli uczestnicy wyruszyli w kierunku Hali Sportowej. W role Trzech Króli wcielili się: ks. Piotr Sowała,  Michał Gaj i Szymon Kunicki,  którzy w pięknych szatach , trasę do stajenki pokonali tym razem na pieszo.  Wśród dzieci był św. Mikołaj, w którego rolę wcielił się ks. Rafał Marczewski. Pochód zakończył się na  Hali Sportowej. Tam czekała już tradycyjnie Święta Rodzina, którą była rodzina państwa Zielińskich. Królowie oddali pokłon małemu Jezusowi i złożyli dary. Śpiewem kolęd i pastorałek zakończył się tegoroczny Orszak Trzech Króli w Tuliszkowie.
 
Organizatorami wydarzenia były: parafia św. Wita w Tuliszkowie, Gminny Dom Kultury oraz Urząd Gminy i Miasta Tuliszków.

 
ks. Stanisław Nowak
 
 
V Zduńskowolski Orszak Trzech Króli
 
Ulicami Zduńskiej Woli już po raz piąty przeszedł Orszak Trzech Króli, w którym udział wzięło trzy i pół tysiąca uczestników. Zgodnie z lokalną tradycją po uroczystych Mszach Świętych w czterech parafiach zduńskowolskich orszaki poszczególnych królów wyruszyły ulicami miasta i połączyły się w jeden u zbiegu ulic Łaskiej i Piwnej.
 
Orszak króla Kacpra (czerwony) wyruszył z parafii św. Antoniego, do którego dołączyli wierni z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Karsznicach. Orszak króla Baltazara (niebieski) wyruszył z parafii św. Pawła Apostoła, a orszak króla Melchiora (zielony) z parafii św. Maksymiliana. Zgodnie z lokalną tradycją trzej królowie ze swoimi orszakami dołączyli do orszaku Gwiazdy Betlejemskiej, który wyruszyła z parafii Wniebowzięcia NMP.
 
Wyposażeni w orszakowe korony i śpiewniki, wspólnie kolędując wszyscy dotarli na teren Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, gdzie wspólnemu kolędowaniu przewodniczył zespół „Jordan”. Na scenie PMOS zaprezentowano dwie sceny jasełek: „Na dworze Heroda” oraz złożenie darów Jezusowi przez Mędrców. Wykonawcami scenek był Amatorski Teatr CULTUS z parafii św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli pod kierunkiem Zygmunta Leguna oraz Zespół „Fundamentum” z Zespołu Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli i grupa teatralna „Face to face” z Powiatowego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli. Dużą pomoc okazała Ochotnicza Straż Pożarna z Czech oraz Paprotni, Straż Miejska, Policja i służby Powiatu zduńskowolskiego.
Na zakończenie spotkania rozstrzygnięty został XIII Powiatowy Konkurs na najpiękniejszą szopkę i ozdobę bożonarodzeniową organizowany przez Szkołę Podstawową nr 4 w Zduńskiej Woli.
 
Organizatorem V Orszaku Trzech Króli w Zduńskiej Woli są parafie zduńskowolskie, a patronat nad nim objął ks. bp Wiesław Alojzy Mering, Starosta Zduńskowolski, Prezydent Miasta Zduńska Wola oraz Wójt Gminy Zduńska Wola. Głównym koordynatorem Orszaku był, jak co roku ks. Andrzej Jaworski proboszcz parafii św. Pawła Ap. w Zduńskiej Woli.
 
Anna Cieślak
 
 
IV Orszak Trzech Króli w Dobrej
 
Po raz czwarty ulicami Dobrej przeszedł Orszak Trzech Króli. Mieszkańcy zgromadzili się o godzinie 10.30 pod Centrum Kultury, gdzie na wstępie Jacek Gajewski, dyrektor tejże instytucji, przypomniał historię życia mędrców, którzy wyruszyli za gwiazdą w poszukiwaniu nowo narodzonego Króla, a następnie orszak wyruszył w stronę kościoła. Na schodach świątyni odegrano scenę przybycia mędrców do króla Heroda, po czym wykonano wspólne zdjęcie. Następnie zebrani udali się do świątyni, gdzie trzej królowie oddali cześć Chrystusowi.
 
W rolę Trzech Króli, Heroda i arcykapłana Kajfasza wcielili się samorządowcy m.in.: burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler, zaś wielu mieszkańców z Potworowa i Marcinowa odegrało role Świętej Rodziny oraz aniołów i diablic.
 
Na zakończenie marszu ks. prałat Zygmunt Chromiński podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie orszaku oraz parafianom, którzy licznie w nim uczestniczyli.
 
Orszak zakończyła uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Prałata Proboszcza. 
 
ks. Piotr Wolny
 
 
IV Orszak Trzech Króli w Malanowie
 
Już po raz IV, pod patronem honorowym biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, odbył się Orszak Trzech Króli w Malanowie.
 
Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie na placu przy budynku Gimnazjum Jana Pawła II w Malanowie, od odmówienia modlitwy „Anioł Pański. Następnie, po powitaniu wszystkich zebranych, na czele z wójtem Ireneuszem Augustyniakiem, który także objął honorowy patronat nad Orszakiem, oraz z panem Karolem Płóciennikiem – Przewodniczącym Rady Gminy, wraz z Trzema Królami, barwny orszak wyruszył ulicami Malanowa w poszukiwaniu Bożej Dzieciny.
 
Czoło orszaku stanowili Kolędnicy Misyjni z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci – w liczbie 89 dzieci. Za nimi maszerowali Trzej Mędrcy ze Wschodu : Kacper – Dawid Misiek, Melchior – Zbigniew Stefaniak oraz Baltazar – Zbigniew Dzieciątkowski. Za królami podążyli licznie zabrani mieszkańcy Malanowa, ubrani w królewskie korony podarowane przez Fundację Orszak Trzech Króli z Warszawy, której idea Orszaku towarzyszy już od 11 lat.
 
W trakcie orszaku wszyscy uczestniczyli w przygotowanych scenkach, które ukazywały osoby spotkane przez mędrców podążających do nowonarodzonego Króla (m.in.: w pałacu Heroda, czy podczas walki dobra ze złem). Barwny przemarsz zakończył się w kościele, gdzie Trzej Królowie oddali pokłon Bożemu Synowi i złożyli swe dary.
 
Po pokłonie Trzech Mędrców rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. prał. Stanisław Płaszczyk.
 
ks. Marcin Zaworski
 
 
IV Orszak Trzech Króli w Sieradzu
 
Czwarty rok z rzędu sieradzanie podążali – wraz z Kacprem, Melchiorem i Baltazarem – za Betlejemską Gwiazdą.
 
Podobnie, jak w ubiegłym roku, podczas przemarszu odbył się konkurs kolęd. Do udziału w nim zgłosiło się 34 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych, śpiewając solo lub w duecie w sumie 30 kolęd. Najlepsi wykonawcy zostali nagrodzeni (15 nagród i wyróżnień), wszyscy zaś uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki.
 
Gwiazda zaprowadziła wszystkich uczestników Orszaku do stajenki betlejemskiej w kościele Najświętszego Serca Jezusowego. Przy śpiewie kolęd i w miłej atmosferze, każdy z obecnych mógł poczęstować się ciepłym posiłkiem.
 
Tomasz Raźniewski
 
 
IV Choceński Orszak Trzech Króli
 
W dniu 6 stycznia br. w parafii św. Idziego w Choceniu w uroczystość Objawienia Pańskiego odbył się po raz czwarty Orszak Trzech Króli. Wydarzenie rozpoczęła Msza św. Na czele korowodu, w specjalnie przygotowanej bryczce, jechali Królowie. Orszak wyruszył z pod Kościoła i podążał ulicami  miasta Chocenia pod budynek szkoły podstawowej, gdzie miała miejsce inscenizacja spotkania mędrców z królem Herodem. Następnie radosny korowód  przemaszerował do choceńskiego Centrum Kultury, gdzie Królowie uroczyście oddali pokłon nowonarodzonemu Jezusowi.
 
Kolejnym punktem świętowania by koncert kolęd.
 
Na zakończenie uroczystości rozstrzygnięto konkurs plastyczny, którego tematem była szopka bożonarodzeniowa. Dzieci, które wzięły udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki.
 
ks. Tadeusz Funk

Dobra

Dobra

Dobra

Dobra

Dobra

Dobra

Dobra

Dobra

Dobra

Dobra

Koło

Koło

Koło

Koło

Koło

Koło

Koło

Koło

Koło

Koło

Koło

Koło

Koło

Koło

Koło

Koło

Koło

Koło

Koło

Koło

Koło

Koło

Koło

Koło

Koło

Koło

Koło

Koło

Tuliszków

Tuliszków

Tuliszków

Tuliszków

Tuliszków

Tuliszków

Tuliszków

Tuliszków

Tuliszków

Tuliszków

Malanów

Malanów

Tuliszków

Tuliszków

Malanów

Malanów

Malanów

Malanów

Tuliszków

Tuliszków

Tuliszków

Tuliszków

Malanów

Malanów

Malanów

Malanów

Malanów

Malanów

Malanów

Malanów

Malanów

Malanów

Malanów

Malanów

Malanów

Malanów

Malanów

Malanów

Malanów

Malanów

Zduńska Wola

Zduńska Wola

Zduńska Wola

Zduńska Wola

Zduńska Wola

Zduńska Wola

Sieradz

Sieradz

Sieradz

Sieradz

Sieradz

Sieradz

Sieradz

Sieradz

Sieradz

Sieradz

Sieradz

Sieradz

Sieradz

Sieradz

Sieradz

Sieradz

Sieradz

Sieradz

Choceń

Choceń

Choceń

Choceń

Choceń

Choceń

Choceń

Choceń

Choceń

Choceń