Spotkanie opłatkowe sióstr zakonnych w Domu Biskupim

23 grudnia 2019 r., Foto: ks. Julian Głowacki

Spotkanie opłatkowe sióstr zakonnych w Domu Biskupim

Jak każdego roku, tuż przed Wigilią Narodzenia Pańskiego siostry zakonne pracujące w diecezji włocławskiej zgromadziły się w Domu Biskupim, aby złożyć życzenia świąteczne i przełamać się opłatkiem z Pasterzem Diecezji. W spotkaniu uczestniczyli także ks. bp Stanisław Gębicki, ks. prał. Sławomir Deręgowski, ks. prał. Janusz Bartczak, ks. Paweł Pokora oraz ks. Zbigniew Łukasik.

Po radosnym śpiewie kolędy, przy akompaniamencie ks. prał. Sławomira Deręgowskiego, ks. prał. Janusz Bartczak, Dyrektor Caritas Diecezji Włocławskiej odczytał fragment z Ewangelii, mówiący o narodzinach Jezusa.

Następnie Siostra Przełożona ze Zgromadzenia Franciszanek Rodziny Maryi złożyła życzenia świąteczne Księżom Biskupom. Odwzajemniając życzenia Biskup Włocławski zacytował także prezydenta Donalda Trumpa, przemawiającego do swoich rodaków podczas tegorocznej inauguracji sezonu świątecznego. Biskup Mering nawiąząjąc do tych słów, zaznaczył, że może także wśród przywódców europejskich znalazłby się ktoś, kto nie wstydzi się mówić o Bogu.

Na sali wyeksponowany był obraz, przedstawiający scenę oddania pokłonu Nowonarodzonemu przez pasterzy, autorstwa Franciszka Bassano, stworzonego w 1599 r. Obraz ten wrócił po renowacji do kaplicy Domu Biskupiego. Historię i samo dzieło zaprezentował ks. Zbigniew Łukasik, dyrektor Muzeum Diecezjalnego.

Na zakończenie spotkania wszyscy zgromadzeni przełamali się pobłogosławionym opłatkiem oraz składali sobie życzenia.