Turek: obchody 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

14 grudnia 2019 r., ks. ŁP

Turek: obchody 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia br.,w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w parafii św. Barbary w Turku rok rocznie ma miejsce modlitwa za ofiary stanu wojennego oraz Msza św. w intencji Ojczyzny.

Tegoroczne uroczystości, zwyczajem lat ubiegłych, rozpoczęły się na tureckim rynku, gdzie przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Turku, wśród których wielu dobrze pamięta tamten dzień przeszło w marszu pod kościół św. Barbary, aby złożyć kwiaty przy pomnikach św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności. Organizatorem całości uroczystości był NSZZ „Solidarność” Zarząd Regionu Konin - oddział w Turku.

Punktualnie o godzinie 18.00 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił ks. Łukasz Przelazły, miejscowy wikariusz.

Na początku Eucharystii wszystkich obecnych w świątyni powitał ks. kan. Mirosław Frankowski. Wyraził on również swoją wdzięczność i radość, że od wielu lat odbywają się tu modlitewne spotkania upamiętniające bolesne i trudne dni z grudnia 1981 r.

W homilii ks. Przelazły nawiązywał do wydarzeń, które miały miejsce 38 lat temu, ale również do bohaterskich postaci, a wśród nich: bł. ks. Jerzego Popiełuszki czy kard. Stefana Wyszyńskiego. Kaznodzieja podkreślał, że również dziś trzeba być człowiekiem, który niesie w sobie światło pokoju i być dla drugiej osoby drogowskazem pokazującym jak żyć według zasad Ewangelii, broniąc przy tym wartości jaką jest rodzina i życie ludzkie.