Wigilia w Domu Dziecka przy ul. Leśnej


20 grudnia 2017 r., zdjęcia: Krzysztof Osiński

Wigilia w Domu Dziecka przy ul. Leśnej

„Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?”, pytała za poetą s. Katarzyna Rawska, dyrektor Domu Dziecka im. ks. bp. Wojciecha Owczarka, witając - 20 grudnia - licznie przybyłych gości na wigilię z podopiecznymi placówki należącej do Caritas DIecezji Włocławskiej. Wśród zaproszonych byli: Matka Generalna Jolanta Gołębiowska z Zarządem i siostrami, p. Piotr Grudziński, dyrektor MOPR wraz z p. Ewą Krusińską, kierownik Działu Wsparcia Rodziny, przedstawiciele kuratorów sądowych, ośrodka adopcyjnego, teatru oraz zaprzyjaźnieni ze wspólnotą zamieszkującą przy ul. Leśnej 2A lekarze, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i wolontariusze.
 
Następnie dzieci zaprezentowały przedstawienie przygotowane pod kierunkiem p. Damiana. Ukazało ono bolesną prawdę o człowieku pochłoniętym przez konsumpcję. Pośpiech, zakupy i pogoń za promocjami mogą pozbawić nas tego, co najważniejsze w czasie Świąt: spotkania z Bogiem, który narodził się w ubogiej stajence, bo nie było dla Niego miejsca w żadnym domu ani gospodzie.
 
Odczytany fragment Ewangelii ukazujący wydarzenia z Betlejem płynnie przeprowadził wszystkich do wzruszających chwil „podzielenia się dobrem i miłością, które symbolizuje opłatek”.
 
Po tych przeżyciach wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu, aby przy śpiewie kolęd spożyć wieczerzę. Nie mogło też zabraknąć św. Mikołaja, który obdarował wszystkich upominkami. Uśmiech na twarzach dzieci, tak często doświadczonych przez życie, był najpiękniejszą nagrodą za cały trud wkładany w ich wychowanie.
 
Siostrze Dyrektor, Wychowawcom oraz całej „czternastce” podopiecznych życzymy, aby tego uśmiechu było w ich życiu jak najwięcej, a Nowonarodzony Jezus, niech napełnia całą wspólnotę darami Ducha Świętego.