Włocławek: Msza Święta dla kobiet

9 października 2023 r., ks. ŁD

Włocławek: Msza Święta dla kobiet

W niedzielę, 8 października, w parafii świętego Maksymiliana we Włocławku sprawowana była pierwsza Msza Święta dla kobiet, której przewodniczył ks. Łukasz Dzikiewicz, diecezjalny duszpasterz kobiet. Poprowadził także konferencję na temat misji kobiety w Kościele.

Podkreślił w niej za ks. bp. Wiesławem Szlachetką, delegatem KEP ds. duszpasterstwa kobiet i biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej, który podczas jednego ze skupień dla kobiet mówił, że współczesnemu Kościołowi potrzeba kobiecego serca. Wskazał, że na kartach Pisma Świętego niewiasty zajmują szczególne miejsce i pełnią różne role: spełniają się jako matki i żony, słyną z intuicji, troszczą się o dobro innych, są wzorem wierności i wspaniałomyślności. Przypomniał, że wśród kobiet starotestamentalnych pojawiają się takie kobiety jak: Ewa, Debora, Sara czy bohaterki tzw. „kobiecych ksiąg” Rut, Estera, Judyta. Podobnie w Nowym Testamencie: Elżbieta, Maria Magdalena, córka Jaira i wiele innych, a wreszcie także i Najświętsza Maryja Panna. – Każda z nich odgrywa szczególną rolę i ma swoje miejsce w Biblii – mówił, dodając, że mogą one być dla współczesnych inspiracją, wzorem do naśladowania, dając nadzieję, ucząc bezgranicznej miłości i oddania. Przypomniał, że grzech pierworodny spowodował, iż relacje między kobietą a mężczyzną zostały zaburzone, a godność kobiety umniejszona. – To mężczyźni próbowali zawłaszczyć prawa do podporządkowania sobie kobiet. Jezus zmienia tę narrację poprzez swoje czyny i ewangeliczne słowa, sprzeciwiając się wszystkiemu co uwłacza godności kobiet – mówił, podkreślając, że współczesny Kościół stoi na straży godności i wsłuchuje się w głos kobiecych serc.

Na zakończenie Mszy Świętej ks. Dzikiewicz skierował zaproszenie na kolejne skupienie, adresowane przede wszystkim do kobiet, które czują się odrzucone, zapomniane czy skrzywdzone, aby na nowo mogły odkryć w sobie geniusz kobiety, o którym pisał Jan Paweł II w Liście do Kobiet „Mulieris dignitatem”.

Październikowa Msza Święta, połączona z prelekcją, była początkiem cyklu skierowanego dla kobiet diecezji włocławskiej. Kolejne spotkania przewidziane są na każdą drugą niedzielę miesiąca w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku.

ks. Łukasz Dzikiewicz
diecezjalny duszpasterz kobiet