Włocławek: niedziela misyjna w parafii św. Jana Chrzciciela


22 października 2023 r., DD

Włocławek: niedziela misyjna w parafii św. Jana Chrzciciela

Na zaproszenie ks. dr Piotra Dykowskiego, proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela we Włocławku, w niedzielę misyjną, 22 października, we włocławskiej farze gościł ks. Szymon Grzywiński, kapłan diecezji włocławskiej, od 7 lat pracujący w Kazachstanie. Misjonarz przez cały dzień dzielił się doświadczeniem duszpasterskiej posługi w Kościele na stepie, a podczas Mszy św. z udziałem dzieci poświęcił ich różańce.
 
– W Kazachstanie są wioski, gdzie ludzie przed Mszą św. modlą się na różańcu po polsku, a w innych miejscowościach są osoby, które w ogóle nie znają języka polskiego – powiedział ks. Grzywiński. Misjonarz opisał swoją pracę z Polakami, potomkami zesłańców, którzy mimo upływającego czasu kultywują polskość.
 
– Kazachowie co do zasady uznają się za muzułmanów, choć jest to islam bardzo otwarty. Są dalecy od jakiejkolwiek formy radykalizmu. Są ludźmi bardzo pozytywnymi, otwartymi na dialog – podkreślił misjonarz z Kazachstanu, dodając, że w Kazachstanie potrzeba wielu rzeczy, o które warto się modlić. Na pewno potrzeba kapłanów, a tym bardziej miejscowych, potomków Polaków.
 
Kazachstan jest osiem i pół razy większy od Polski, ale mało zaludniony. Dziś żyje tam prawie 20 mln osób. To kraj narodowościowo bardzo różnorodny. Tylko część ludności stanowią rdzenni Kazachowie. Wedle szacunków ok. 1 proc. mieszkańców tego kraju to katolicy. Nie wszyscy z nich są praktykujący. Centrum katolicyzmu w Kazachstanie jest Karaganda. Tam od lat 50. XX w. bez przerwy byli księża, np. bł. ks. Władysław Bukowiński.
 
Kazachstan podzielony jest na 4 jednostki kościelne: archidiecezja w Astanie, diecezje w Karagandzie, Ałmaty oraz administratura apostolska w Atyrau.