Włocławek: rekolekcje wielkopostne dla młodzieży liceów i techników

31 marca 2023 r., ks. JB

Włocławek: rekolekcje wielkopostne dla młodzieży liceów i techników

W dniach 30-31 marca br., z inicjatywy nauczycieli religii z włocławskich szkół średnich, przy wsparciu Wydziału Katechetycznego, w parafii Najświętszego Zbawiciela odbyły się rekolekcje wielkopostne dla młodzieży liceów i techników.

,,Czerwona Róża i Pan Jezus” - to pod takim tytułem ks. Marek Bałwas, znany z prostego i radosnego przekazu Ewangelii do ludzi młodych, głosił przez dwa dni nauki rekolekcyjne, podejmując trudne tematy: czystości i wierności we współczesnym świecie.

Większość młodych ludzi z zaciekawieniem wysłuchała historii niepełnosprawnego kapłana. Ks. Marek opowiadał o swoich doświadczeniach duszpasterskich przed i po wypadku, odczytując je jako Bożą wolę w jego życiu. Nauka w formie świadectwa była jednocześnie formą przygotowania uczniów do sakramentu pokuty. Adorację Najświętszego Sakramentu z Koronką do Miłosierdzia Bożego poprowadziła młodzież Liceum Marii Konopnickiej z katechetą Dariuszem Duszeńskim.

W piątek, drugiego dnia rekolekcji, została odprawiona Droga Krzyżowa, której myśl przewodnią stanowiły słowa: „Idźmy za krzyżem pokorni, uważni, skupieni po kolejną lekcję miłości”.

Ostatnim akordem młodzieżowych rekolekcji była Eucharystia sprawowana przez proboszczów parafii, na terenie których znajdują się poszczególne szkoły, z homilią ks. Marka Bałwasa. Sednem przesłania homilii była refleksja na temat korzystania z sakramentów świętych jako źródła łaski. Na zakończenie rekolekcjonista zaprosił młodzież, by otoczyła ołtarz i jak najbliżej Chrystusa uczestniczyli w liturgii eucharystycznej.

Czas pokaże, czy wspólne przeżywanie rekolekcji przez uczniów pięciu szkół włocławskich  (Zespołu Szkół Chemicznych, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Budowlanych i III Liceum Ogólnokształcącego) wpisze się na stałe w szkolne duszpasterstwo.