Włocławek: spotkanie formacyjne młodszych prezbiterów

8 października 2022 r., tekst: dk. MM; foto: arch.diec.

Włocławek: spotkanie formacyjne młodszych prezbiterów

Wspólna modlitwa brewiarzowa, konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu, Msza św. i obiad, to najważniejsze punkty spotkania formacyjnego księży roczników II-VIII, które miało miejsce w sobotę, 8 października, we włocławskim WSD.

Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą liturgią godzin, której przewodniczył ks. Tomasz Michalski, odpowiedzialny za stałą formację kapłanów diecezji włocławskiej. Po niej uczestnicy wysłuchali konferencji biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, poświęconej „Permanentnej formacji kapłańskiej”.

Bp Wętkowski wskazał, że każdy ksiądz jako pierwszy jest odpowiedzialny za swój rozwój oraz, że w głównej mierze od niego samego zależy rozwój jego duchowości i wiary. W dalszej kolejności wymienił pięć rodzajów formacji, którym powinien podlegać prezbiter. Wśród nich omówił: formację biblijną, formację relacji z innymi, czyli wspólnoty, a także formację, która znajduje równowagę między tradycją a tym, co nowe. Wskazał także na formację do ewangelizacji, podkreślając, że kapłan jest pierwszym, który podlega ewangelizacji. Ostatnimi dwiema formacjami, na jakie wskazał biskup włocławski były: formacja do duszpasterstwa bardziej indywidualnego oraz formacja kierunku życia skromnego.

Na zakończenie biskup Wętkowski zgromadzonych na dniu skupienia młodych księży, którzy są głównymi zapalnikami nowych powołań.

Po adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty, sprawowana była Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Tomasz Michalski.