Włocławek: spotkanie formacyjne przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

7 października 2023 r., tekst: s. Sylwia Wawrzyniak; foto: fb/Parafia św. Jana Chrzciciela we Włocławku

Włocławek: spotkanie formacyjne przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

W sobotę, 7 października, we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, przełożone żeńskich zgromadzeń zakonnych diecezji włocławskiej rozpoczęły rok formacyjny.

Pierwsze spotkanie w kolejnym roku formacyjnym miało miejsce w parafii św. Jana Chrzciciela we Włocławku. Na początku spotkania ks. dr Piotr Dykowski, proboszcz miejsca,  przedstawił historię kościoła i najstarszej parafii we Włocławku.

Następnie miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, po której sprawowana była Eucharystii pod przewodnictwem ks. dr. hab.  Lecha Króla. W wygłoszonej homilii ks. Król, nawiązując do objawień maryjnych w Fatimie i Gietrzwałdzie, przypomniał, że Różaniec jest modlitwą Maryi. „Poznajemy w niej tajemnice naszego odkupienia. To Ona wprowadza nas w te tajemnice, które rozważamy. Św. Jan Paweł II w liście apostolskim o różańcu przypominał, że Maryja modli się z Kościołem i w Kościele”, mówił homilista.

Po wspólnej agapie siostry wysłuchały konferencji na temat: „Wierzę w Kościół - posłany do świata z misją zbawienia”. Przypomnienie zostało, że w Starym Testamencie obrazy nakreślane w nauczaniu proroków, wypełniły się w Chrystusie. On najpełniej wypełnił wolę Ojca. Przyszedł szukać to, co zginęło. Ogarnął swoją misją nie tylko Izraela, ale całą ludzkość: „aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał”. Wezwanie Jezusa do głoszenia to misja okupowana prześladowaniami apostołów i pierwszych chrześcijan. Posłannictwo Kościoła to bycie znakiem zbawienia. Wykład podsumowany został zachętą, aby styl życia budził u innych zainteresowanie wiarą i Kościołem.