Włocławek: spotkanie referentów i asystentów misyjnych

14 października 2023 r., DD

Włocławek: spotkanie referentów i asystentów misyjnych

W sobotę, 15 października, w Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku miało miejsce spotkanie dekanalnych referentów i asystentów misyjnych.

Spotkanie rozpoczęło się modlitwą różańcową. Następnie ks. Sebastian Tomczyk, nowy dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Włocławskiej, powitał zaproszonych gości, wśród których była siostra Monika Juszka RMI, sekretarz krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci w Polsce.

W słowie wprowadzenia ksiądz dyrektor podziękował za pracę na rzecz misji, która jest istotą Kościoła, będący ze swej natury misyjny i prowadzący człowieka do osobistego spotkania z Bogiem. W tym dziele jest potrzebna formacja i konkretny plan działania.

W dalszej części s. Monika wprowadził uczestników spotkania w pojęcie duchowości misyjnej przypominając, że każdy, niezależnie od tego gdzie się znajduje, jest na „terytorium misyjnym”, dodając, że „duchowość misyjna jest zawsze uniwersalna, to jest zdolność odczytywania ducha Bożego a nie upartego trwania przy kontekście, który się zmienia i kiedyś był taki a dziś jest zupełnie inny”.

Siostra sekretarz przedstawiła charyzmat czterech dzieł, wchodzących w skład Papieskich Dzieł Misyjnych. Pierwszym z nich jest Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary (PDRW), którego zadaniem jest wspieranie działalności misyjnej w Kościele katolickim na całym świecie; następnie, Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła (PDPA), którego zadaniami są: pomoc w kształceniu i formacji seminarzystów oraz kandydatów do życia zakonnego w krajach misyjnych, pomoc w budowie i wyposażaniu seminariów oraz domów formacyjnych na misjach; dalej, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (PDMD), które ma na celu uwrażliwianie dzieci na potrzeby swoich rówieśników na całym świecie oraz Papieska Unia Misyjna (PUM), która na celu formację misyjną kapłanów, członków instytutów zakonnych, stowarzyszeń życia wspólnego i instytutów świeckich, kandydatów do kapłaństwa i do życia poświęconego Bogu.

Po części formacyjnej był czas na rozmowy i dyskusję panelową. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się w jaki sposób można korzystać z materiałów przygotowanych przez dyrekcję krajową PDM oraz otrzymali praktyczne wskazówki do animacji misyjnej.

Spotkanie było okazją do podsumowania działalności misyjnej w diecezji włocławskiej, z której wynika, że na terenie diecezji są prowadzone liczne akcji na rzecz Papieskich Dzieł Misyjnych m.in. kolędnicy misyjni, współpraca z misjonarzami i alumnami seminariów z terenów misyjnych.