38. Świętojański Festiwal Organowy po raz pierwszy w Lipnie

2 lipca 2023 r., ks. Marcin Zaworski

38. Świętojański Festiwal Organowy po raz pierwszy w Lipnie

W niedzielne popołudnie, 2 lipca, zawitał po raz pierwszy do Lipna Świętojański Festiwal Organowy. Tegoroczna, 38 edycja tego przedsięwzięcia, które składa się z 23 koncertów, w 2 województwach i 4 diecezjach, zgromadziła ponad 100 wykonawców. – Każdy, kto brał udział w naszym koncercie mógł chociaż przez chwilę dosięgnąć nieba – takimi słowami zapowiadał koncert ks. kan. Mirosław Korytowski, proboszcz lipnowskiej fary.

W lipnowskim koncercie wystąpili: dr hab. Bartosz Jakubczak (organy) i Jarosław Sereda (saksofon)

Podczas ponad godzinnego koncertu, zebrani melomani muzyki organowej mogli wysłuchać niezwykłego koncertu; połączenia saksofonu i organów kościelnych, muzyki klasycznej i współczesnej, bardziej i mniej znanych kompozytorów. „To był rzeczywiście »przedsionek nieba«”. „Kto był, mógł tego doświadczyć na własnych uszach”. „Aż chciałoby się powiedzieć: chcemy więcej takich koncertów” – dało się słyszeć opinię uczesników.

Bartosz Jakubczak to profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie; absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w War­szawie i Royal Academy of Music w Londynie. Jest laureatem wielu nagród przyznanych przez tę uczelnię oraz nagrody specjalnej przyznanej przez wybitnego angielskiego organistę Petera Hurforda.

Jarosław Sereda jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej. W prawie 30-letniej karierze muzycznej otrzymał wiele odznaczeń i nagród. Szczególnym wyróżnieniem jego działalności jest otrzymanie w 2006 roku statuetki „Piękniejsza Polska” przyznawanej przez Media Corporation. Odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz „Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr”.

Koncert w Lipnie mógł się odbyć dzięki wsparciu Krzysztofa Baranowskiego, starosty powiatu lipnowskiego oraz Józefa Predenkiewicza, wójta Gminy Kikół.