Białogóra: rekolekcje Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Włocławskiej

17 lipca 2023 r., Beata Wróblewska

Białogóra: rekolekcje Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Włocławskiej

Obfitości Bożych łask doświadczali członkowie Diecezjalnej Odnowy w Duchu Świętym w czasie letnich rekolekcji. W tym roku, w dniach od 9 do 16 lipca, miejscem duchowego rozwoju był Rekolekcyjny Ośrodek Diecezji Pelplińskiej w Białogórze.

Około 70 osobowa grupa, prowadzona słowami z Ewangelii wg św. Mateusza „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”, przyglądała się swojemu dotychczasowemu życiu, by świadomie przyjąć słodkie jarzmo i lekkie brzemię, które pochodzi od Jezusa. Dla wielu było to czas duchowego oczyszczania, przebaczenia, pojednania, uczenia się rozeznawania woli Bożej i współpracy z łaską Zbawiciela.

Psalmami jutrzni oraz Eucharystią rozpoczynał się każdy dzień wzrastania w wierze, budowania zaufania do Boga i drugiego człowieka. Natomiast wieczorami, odbywały się spotkania modlitewne, które przepełniała ogromna wdzięczność za otrzymane za dnia dary.

Codzienne adoracje, nocne czuwania przy Jezusie ukrytym w Najświętszym Sakramencie oraz medytowanie Słowa Bożego były dla wszystkich okazją do indywidulanych spotkań z Naszym Panem, do nasłuchiwania tego, co mówi On w sercach,  w sposób indywidualny do każdego. Był to czas rozeznawania, kształtowania cierpliwości i podejmowania działań zmierzających do przemiany dotychczasowego życia z Bożą Mocą i obietnicą zapisaną w Księdze Ezechiela: „pokropię was czystą wodą, abyście się stali czystymi, i oczyszczę was od wszelkiej zmazy i od wszystkich waszych bożków. I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała. Ducha mojego chcę tchnąć w was i sprawić, byście żyli według mych nakazów i przestrzegali przykazań, i według nich postępowali.”

W tygodniowym czasie intensywnego nasłuchiwania Boga poprzez sakramenty, Słowo Boże czy życie we wspólnocie, uczestnicy rekolekcji coraz bardziej poznawali naszego Stwórcę, budowali z Nim relacje, zażyłość na wzór biblijnego Noego. Osoby, które były po raz pierwszy na rekolekcjach zawierzyły swoje życie Jezusowi. Wszyscy dorośli, łącznie z około 40 osobową grupą dzieci i młodzieży, otworzyli swoje serca na nowe przymierze, przymierze z krwi,  które Bóg potwierdził słowami zawartymi w Liście do Hebrajczyków: „Oto nadchodzą dni, mówi Pan, a zawrę z domem Izraela i z domem Judy przymierze… Takie jest przymierze, które zawrę z domem Izraela w owych dniach, mówi Pan. Dam prawo moje w ich myśli, a na sercach ich wypiszę je, i będę im Bogiem, a oni będą Mi ludem. I nikt nie będzie uczył swojego rodaka ani nikt swego brata, mówiąc: Poznaj Pana! Bo wszyscy Mnie poznają, od małego aż do wielkiego”.

W drodze przyglądania się sobie i swoim słabościom, w czasie wołania do Boga z pustyni swojego serca, wołania, na wzór biblijnej Hagar, członkom Odnowy w Duchu Świętym towarzyszyli kapłani i siostry zakonne: diecezjalny koordynator ks. Dominik Stempin, ks. Damian Kurzawski, ks. Mariusz Smoliński, ks. Adam Zieliński, ks. Mateusz Szurgot, ks. Przemysław Szczepaniak, kleryk Aleksander Martinez-Nowak oraz s. Avilla Kozanecka i s. Liliana Pankierska.