Biskup Włocławski modlił się za zmarłych biskupów i członków kapituły katedralnej

2 listopada 2023 r., ks. AT

2 listopada, w liturgiczne wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, w bazylice katedralnej we Włocławku biskup diecezjalny Krzysztof Wętkowski przewodniczył Mszy św. za zmarłych biskupów i członków kapituły katedralnej.

Mszę św. koncelebrował m.in. biskup senior Stanisław Gębicki.

W homilii ks. prał. Lesław Witczak, wikariusz biskupi ds. ekonomicznych diecezji, przypomniał istotę dnia zadusznego. – Po uroczystości Wszystkich Świętych przychodzi dzień zadumy, refleksji i pochylania się nad wszystkimi wiernymi zmarłymi, którzy oczekują na wejście do nieba i pełne zjednoczenie z Bogiem – mówił homilista, dodając, że jest to dzień refleksji nad własnym przemijaniem. Podkreślił, że śmierć można rozumieć tylko w świetle śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Przypominając słowa Leonarda da Vinci: „Jak dzień dobrze przeżyty daje dobry sen, tak życie dobrze spędzone daje dobrą śmierć”, zachęcił wszystkich do godziwego przeżywania czasu na ziemi.

Na zakończenie homilista wspomniał tych, którzy przez 900 lat istnienia diecezji pisali swoim życiem historię Kościoła włocławskiego. – Ta pamięć jest naszym obowiązkiem – podkreślił ks. Witczak.

Po Eucharystii bp Wętkowski, wraz z towarzyszącymi prezbiterami, modlił się za zmarłych biskupów w podziemiach bazyliki katedralnej.

W czasie oktawy uroczystości Wszystkich Świętych (w dniach 1-8 listopada) można uzyskać odpust za zmarłych, przy zachowaniu stałych warunków odpustu: stanu łaski uświęcającej, przyjętej w danym dniu Komunii św., wolności od przywiązania do grzechu i modlitwy w intencjach Ojca Świętego (np. „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Mario”). W samym dniu 2 listopada – przy zachowaniu tych samych warunków – również można uzyskać odpust za zmarłych związany z nawiedzeniem kościoła lub publicznej kaplicy i odmówieniem w nich modlitwy „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”.