Bp Wętkowski ustanowił nowych akolitów i lektora

3 grudnia 2023 r., tekst: al. MH, foto.: al. HK

Bp Wętkowski ustanowił nowych akolitów i lektora

W I niedzielę Adwentu, 3 grudnia, w bazylice katedralnej we Włocławku, biskup diecezjalny Krzysztof Wętkowski przewodniczył Mszy św. z ustanowieniem akolitów i lektora. Posługi te przyjmuje się na kolejnym etapie w przygotowaniu do kapłaństwa. Otrzymują tradycyjnie klerycy z roku IV i III.

W homilii biskup Wętkowski wskazał, że Adwent ma być wstrząsem życia duchowego, przebudzeniem. Odnosząc się do pierwszego czytania mszalnego, homilista stwierdził że „wszyscy pozwoliliśmy objąć się grzechowi i nie wiemy kim jesteśmy i jak się nazywamy, dlatego tak dramatycznie brzmi to wołanie, aby Pan przyszedł”. Zachęcił jednocześnie do postawy czuwania, „bo Pan przychodzi nieustannie, codziennie, w naszym życiu. Zawsze jest czas, żeby się przebudzić i żeby zaufać Panu, ale przeszkadza ospałość i obojętność człowieka, który nie ma wielkich aspiracji” - zaznaczył biskup włocławski.

Jedną z najważniejszych funkcji księdza jest głoszenie słowa Bożego. Przygotowaniem do tej roli jest lektorat. Nowym lektorem został kleryk z III roku: al. Paweł Roszak. Podczas Mszy Świętej al. Paweł po uroczystym błogosławieństwie, otrzymał z rąk księdza biskupa, Pismo Święte, które ma być dla niego drogowskazem. Jako lektor ma nie tylko czytać Słowo Boże w czasie liturgii, ale jak najpełniej nim żyć i głosić je swoimi czynami.

Kolejnym krokiem ku kapłaństwu jest akolitat. Posługę tę otrzymało trzech alumnów IV roku: Jacek Brzostowski, Hubert Kos i Mateusz Matusiak.  Po błogosławieństwie, podczas obrzędu ustanowienia aklitów, bp Wętkowski wręczył im kielich i patenę z chlebem i winem przeznaczonym do konsekracji, podkreślając, że zadaniem nowo ustanowionych akolitów będzie nie tylko dbanie o czystość naczyń liturgicznych, ale też pomoc kapłanom w udzielaniu Komunii Świętej wiernym.