Diecezja włocławska w 2022 roku liczyła ponad 735 tysięcy wiernych

3 marca 2023 r., ks. AN

Diecezja włocławska w 2022 roku liczyła ponad 735 tysięcy wiernych

Diecezja włocławska w roku 2022 liczyła 745 967 mieszkańców, z czego 735 476 to katolicy. W 232 parafiach pracowało 334 księży diecezjalnych (proboszczów i wikariuszy) oraz 21 księży zakonnych (proboszczów i wikariuszy) – wynika z corocznych opracowań przesyłanych do Watykanu. Dane zawarte w statystykach odzwierciedlają stan diecezji na dzień 31 grudnia 2022 roku – informuje ks. Artur Niemira, kanclerz Kurii.

Wszystkich księży inkardynowanych do diecezji włocławskiej było 477, jest to o 11 mniej w stosunku do ubiegłego roku. W tej liczbie mieszczą się zarówno proboszczowie, wikariusze, pracownicy instytucji diecezjalnych, jak też księża emeryci czy pracujący poza diecezją w Polsce lub za granicą (np. w duszpasterstwie polonijnym, na misjach czy uczelniach). Księży zakonnych w diecezji włocławskiej jest 103, a sióstr zakonnych 303.

W stosunku do 2021 roku liczba mieszkających na terenie diecezji osób spadła o 13 tysięcy, a co za tym idzie mniej jest także katolików. „W ostatnim czasie mogliśmy zapoznać się z informacjami GUS o najszybciej wyludniających się w Polsce rejonach i miastach, wśród których wskazano na te, leżące na terenie naszej diecezji, czego przykładem na skalę ogólnopolską jest choćby Chodecz. Uwzględniając do tego kryzys demograficzny oraz procesy sekularyzacyjne, taka tendencja ma swoje przełożenie także na niedzielną frekwencję na Mszach świętych, czy na ilość przyjmowanych sakramentów” – komentuje ks. Niemira.

Gdy chodzi o sakramenty święte, w ciągu całego 2022 roku na terenie diecezji zostało ochrzczonych 6880 osób, prawie o 900 mniej w stosunku do poprzedniego roku sprawozdawczego. Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiło 7247 dzieci – to wartość zbliżona do roku poprzedniego. Do bierzmowania w roku 2022 przystąpiło 9550 osób – to prawie o 2500 więcej, niż w roku sprawozdawczym 2021 – tu mamy do czynienia z wyżem w ósmych klasach szkół podstawowych, który w związku z wcześniejszymi reformami dotykającymi szkoły, przypadł na rok 2022. Ponadto, w 2022 roku zawarto 2453 sakramentalne małżeństwa – o 200 mniej niż roku poprzedniego.

W szkołach katolickich różnego stopnia na terenie diecezji włocławskiej uczy się 2756 uczniów, z czego 1418 w 9 szkołach podstawowych i 881 w 4 średnich. W 9 katolickich przedszkolach opieką otoczonych jest 457 dzieci. Zauważalny jest stały wzrost zainteresowania ofertą edukacyjną proponowaną przez diecezję, gdyż corocznie rośnie liczba uczniów w katolickich placówkach edukacyjnych na wszystkich ich poziomach.

Przesłane do Stolicy Apostolskiej dane dotyczą także zakresu pomocy charytatywnej w diecezji (rodzaju placówek, rodzaju świadczeń itp.), z której w minionym roku skorzystało prawie 22 tysiące osób. W tej liczbie mieści się także pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Statystyka zawiera również dane o działalności sądu kościelnego, seminariów duchownych znajdujących się na jej terenie (we Włocławku i Kazimierzu Biskupim), poradnictwa rodzinnego czy pracy katechetów i wiele innych.

Przesyłane co roku do Watykanu statystyki ze wszystkich diecezji świata stanowią podstawę do opracowania przez Urząd Statystyczny Stolicy Apostolskiej danych ukazujących w liczbach obraz Kościoła katolickiego w świecie.