Dzieci pierwszokomunijne pielgrzymowały do Świnić Warckich

24 czerwca 2023 r., ks. AZ

Dzieci pierwszokomunijne pielgrzymowały do Świnić Warckich

Sanktuarium Narodzin i Chrztu św. s. Faustyny w Świnicach Warckich po raz kolejny stało się miejscem diecezjalnego dziękczynienia dzieci, które po raz pierwszy przystąpiły do Komunii św. W tym roku „biali pielgrzymi” wraz z rodzcami i duszpastrerzami przybyli do Świnic w dwóch grupach: 24 czerwca – 350 osób z rejonu konińskiego, oraz wcześniej, 17 czerwca – 750 osób z rejonu włocławskiego i sieradzkiego.

Tradycją lat ubiegłych pielgrzymka rozpoczęła się od odwiedzin domu, w którym mieszkała mała Helenka, późniejsza siostra Faustyna. Historię dzieciństwa przybliżył uczestnikom wydarzenia ks. Janusz Kowalski, proboszcz miejscowej parafii i kustosz sanktuarium. Następnie w radosnej procesji i ze śpiewem na ustach pielgrzymi wyruszyli do kościoła parafialnego, niosąc na ramionach relikwie Apostołki Bożego Miłosierdzia, które rotacyjnie były przekazywane reprezentacjom poszczególnych parafii.

Po dojściu na miejsce, pielgrzymi przygotowywali się do Mszy świętej poprzez sakrament pokuty a także śpiew uwielbienia, który w grupie konińskiej prowadził zespół muzyczny pieszej pielgrzymki tureckiej, a wraz z pielgrzymami włocławskimi i sieradzkimi – schola dziecięca z ZSK im. ks. Jana Długosza.

W południe rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył odpowiednio: ks. Janusz Kowalski i ks. kan. Marcin Idzikowski, wikariusz biskupi ds. katechizacji i szkolnictwa katolickiego diecezji włocławskiej. Homilię dla obydwu grup wygłosił ks. Adam Zieliński, dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego.

Po Eucharystii pielgrzymi mieli okazję doświadczyć gościnności miejscowej parafii poprzez przygotowany posiłek. Następnie był czas na zabawy i tańce integracyjne, które pozwoliły na wzajemne poznanie pielgrzymów. Zwieńczeniem dziękczynienia była modlitwa koronki w godzinie miłosierdzia.