Zakończenie roku we włocławskim seminarium

26 czerwca 2023 r., ks. JG

Zakończenie roku we włocławskim seminarium

W ostatnią niedzielę czerwca ks. bp Krzysztof Wętkowski przewodniczył w seminaryjnym kościele św. Witalisa Mszy świętej na zakończenie roku akademickiego 2022/2023.

W homilii biskup włocławski wskazał m.in., że seminarium jest miejscem formacji i rozeznawania powołania. W nawiązaniu do Ewangelii, w której trzykrotnie Jezus zwrócił się do uczniów słowami: „nie bójcie się”, przywołał przykład św. Jana Pawła II, który podobnymi słowami rozpoczął swój pontyfikat. Nawiązał również do postaw absolwenta włocławskiego seminarium – bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który brakiem odwagi nazywał milczenie wobec zła. Odnosząc się do wezwania, aby nie bać się ludzi, które Chrystus skierował do swoich apostołów, wskazał, że to właśnie zachowanie Jezusa w konfrontacji z ludźmi stanowi odniesienie dla chrześcijanina.

Na zakończenie Eucharystii ks. rektor Ireneusz Świątek podziękował za wspólnie przepracowany rok, a klerykom życzył dobrze przeżytych wakacji. Po śniadaniu alumni wyjechali do domów. Podczas wakacji klerycy nie tylko odpoczywają, ale uczestniczą w życiu swoich rodzinnych parafii.  Podejmują też liczne inicjatywy ewangelizacyjne i duszpasterskie, od rekolekcji ignacjańskich, podczas których w ciszy umacniają swoją relację z Jezusem, przez wolontariat wśród chorych i niepełnosprawnych, w hospicjum czy Domu Księży Emerytów, po udział w oazie i pieszej pielgrzymce na Jasną Górę.

„Strach zapukał do drzwi. Otworzyła mu… odwaga i nikogo tam nie było”, to często przywoływane, także przez młodych, słowa bł. Stefana Wyszyńskiego. Do włocławskiego seminarium mogą zgłaszać się kandydaci na pierwszy rok formacji, którzy chcą pozytywnie odpowiedzieć na rodzący się w ich sercach głos powołania. Informacje o rozmowie kwalifikacyjnej można uzyskać pod numerem telefonu 661 746 611 (ks. prefekt).