Dziś 20. rocznica święceń biskupich bp. Wiesława Meringa

26 kwietnia 2023 r.

Dziś 20. rocznica święceń biskupich bp. Wiesława Meringa

26 kwietnia, przypada 20. rocznica święceń biskupich i ingresu do katedry włocławskiej bp. Wiesława Meringa, 76 biskupa włocławskiego. Posługę biskupa diecezjalnego pełnił przez 18 lat (2003-2021).

Bp Wiesław Alojzy Mering urodził się 10 grudnia 1945 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1972 r. Po dwóch latach pracy duszpasterskiej, rozpoczął studia doktoranckie na ATK w Warszawie, które ukończył w 1976 r. doktoratem nauk humanistycznych. Następnie przez rok studiował teologię na Uniwersytecie Nauk Humanistycznych w Strasburgu.

Po powrocie do Polski był wikariuszem w parafii Chrystusa Króla w Toruniu (1978) i Matki Bożej Różańcowej w Gdyni (1978-81). W 1982 r. został proboszczem w Lignowach koło Pelplina.

W 1992 r. został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, w którym wykładał wstęp do filozofii, metafizykę, historię filozofii i antropologię filozoficzną.

25 marca 2003 r. została ogłoszona decyzja Ojca św. Jana Pawła II o mianowaniu ks. Rektora Wiesława Meringa Biskupem Włocławskim. Nowy Ordynariusz Diecezji święcenia biskupie przyjął i dokonał ingresu do Katedry Włocławskiej w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia, 26 kwietnia 2003 r. Jako dewizę swej posługi przyjął słowa: „Iustitia, pax et gaudium”, zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Rzymian (14,17): „Królestwo Boże (...) to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym”.

W trakcie swojej posługi zreorganizował kurię. Powołał m.in. radę ds. święceń, przyczynił się do urządzenia domu dla bezdomnych we Włocławku. Z jego inicjatywy utworzony został fundusz solidarnościowy kapłanów, który wspiera duchownych w trudnej sytuacji zdrowotnej i materialnej. Przeprowadził m.in. remont domu biskupiego i seminarium.

27 kwietnia 2021 r. została ogłoszona decyzja Ojca Świętego Franciszka o przyjęciu rezygnacji bp. Wiesława Meringa z posługi biskupa włocławskiego. Do czasu kanonicznego objęcia urzędu biskupa diecezjalnego przez swojego następcę, a więc do dnia 7 czerwca 2021 r., bp Mering pełnił funkcję Administratora Apostolskiego Diecezji Włocławskiej.

Bp Wiesław Mering jest autorem skryptu z metafizyki oraz ponad 1200 publikacji, które ukazały się m.in. w „Przewodniku Katolickim”, „Gościu Niedzielnym”, „Pielgrzymie” i „Studiach Pelplińskich”.

Obecnie jest biskupem seniorem diecezji włocławskiej.