Grzegorz Sztandera uhonorowany papieskim odznaczeniem

7 października 2023 r., teskt: ks. AT; foto: ks. MSz

Grzegorz Sztandera uhonorowany papieskim odznaczeniem

W sobotę, 7 października, podczas Mszy św. we włocławskiej katedrze, biskup diecezjalny Krzysztof Wętkowski wręczył Grzegorzowi Sztanderze papieski medal Benemerenti.

Występując do Ojca Świętego Franciszka o nadanie tego odznaczenia, biskup Krzysztof Wętkowski podkreślił liczne „zasługi oraz godną uhonorowania postawę zaangażowania i oddania się w służbę Kościołowi, a także przykładne życie religijne i moralne”.

Benemerenti to honorowe odznaczenie ustanowione przez papieża Grzegorza XVI w 1832 roku, przyznawane za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego, oddane wraz z rodzinami i społecznościami.

Grzegorz Sztandera urodził się w 1971 r. w Sieradzu. Od 1997 roku pracuje w Wydawnictwie Duszpasterstwa Rolników we Włocławku. Od tego czasu przygotowanie książek do druku (skład, łamanie, opracowanie graficzne, typografia, adjustacja, sprawy techniczne) jest jego pracą i pasją. Współtworzył w różnym zakresie, 25 edycji sztandarowej pozycji Wydawnictwa – „Kalendarz Rolników” (co daje w sumie ponad 1 250 000 egzemplarzy). Od 2005 roku współpracuje przy przygotowaniu „Kroniki Diecezji Włocławskiej – Miesięcznika”, obecnie „Kroniki Diecezji Włocławskiej” (blisko 190 zeszytów). Od 2006 roku znajduje się w zespole przygotowującym kolejne edycje „Rocznika Diecezji Włocławskiej” (10 pozycji). Od roku 2007 współpracuje z redakcją „Ateneum Kapłańskiego” – najstarszego teologicznego pisma wychodzącego Polsce.

W kręgu jego zainteresowań znajduje się historia diecezji włocławskiej. Podczas pracy nad drugim wydaniem książki ks. Wojciecha Frątczaka „Diecezja włocławska w okresie II wojny światowej” wraz z autorem uzupełnił listę ofiar księży – diecezji włocławskiej, z 220 (liczba podana na tablicy w katedrze włocławskiej) na 225.