Rejonowy dzień dziękczynienia LSO rejonu kolsko-tureckiego za nawiedzenia Matki Bożej

7 października 2023 r., tekst: ks. ŁP; foto: ks. ZŁ, ks. ŁP, JK

Wiele parafii diecezji włocławskiej z wielką radością i otwartością serc swoich duszpasterzy i parafian przeżywa lub przygotowuje się do przyjęcia Matki Bożej w kopii cudownego obrazu jasnogórskiego. Są jednak rejony 900-letniej diecezji, które czas nawiedzenia mają już za sobą. Tak jest np. w rejonie kolsko-tureckim, w którym obecność Maryi otworzyła ludzkie serca na Pana Boga i drugiego człowieka.

Dlatego duszpasterze liturgicznej służby ołtarza wraz z ministrantami ww. rejonu przybyli 7 października, w liturgiczne wspomnienie NMP Różańcowej, do parafii w Russocicach, aby wspólnie przeżywać dziękczynienie za obecność Maryi w ich wspólnotach parafialnych i życiu.

Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą św., której przewodniczył ks. dr Zbigniew Łukasik, diecezjalny koordynator ds. liturgii i zarazem ceremoniarz biskupi. Asystę liturgiczną tworzyli ministranci, których wspierali ceremoniarze i lektorzy ustanowieni przez biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego podczas Diecezjalnej Pielgrzymki LSO do katedry włocławskiej. Ks. Łukasik wygłosił również okolicznościową homilię, w której podkreślił jak ważną rolę odgrywa Eucharystia w życiu ministranta zaznaczając przy tym, że jest  niczym innym jak właśnie dziękczynieniem.

Po Mszy św. ministranci wraz z opiekunami udali się do auli Domu Katolickiego, gdzie najpierw wysłuchali z zaciekawieniem świadectw Karola, Jakuba i ks. Mateusza odnośnie swojej służby przy ołtarzu, aby następnie wraz ze swoimi duszpasterzami zintegrować się poprzez wspólną pracę w grupach. Całości spotkania zakończyła się wspólną agapą i różańcem.

W rejonowym dniu dziękczynienia uczestniczyło ponad 80 ministrantów z parafii św. Michała w Russocicach, Narodzenia NMP w Dobrej, św. Floriana w Uniejowie, NSPJ w Turku, św. Barbary w Turku i Matki Bożej Fatimskiej w Turku-Obrzębinie.

Duszpasterstwo liturgicznej służby ołtarza dziękuje ks. proboszczowi Krzysztofowi Karpińskiego za umożliwienie spotkania w parafii Russocice, księżom Marcinowi i Łukaszowi za organizację i pomysł wspólnej integracji oraz KGW w Chylinie za przygotowanie obiadu.