II Ogólnopolski Festiwal Muzyki Organowej i Chóralnej Surrexit Vere

29 kwietnia 2023 r., tekst: ks. MZ; foto: ASK

II Ogólnopolski Festiwal Muzyki Organowej i Chóralnej Surrexit Vere

W sobotę 29. kwietnia w parafii pw. Św. Stanisława BM we Włocławku odbył się II Ogólnopolski Festiwal Muzyki Organowej i Chóralnej Surrexit Vere. Ideą przyświecającą organizatorom festiwalu jest promocja chóralistyki, upowszechnianie i powiększanie repertuaru pieśni wielkanocnych oraz integracja i wymiana doświadczeń środowiska muzycznego w Polsce. Po wstępnej selekcji do konkursowych zmagań zaproszono 11 chórów z całej Polski, m.in. z Poznania, Bydgoszczy, Płocka, Gdyni, Łodzi, Torunia i Grudziądza. Diecezję włocławską reprezentował Młodzieżowy Chór Canto z Włocławka oraz parafialny chór Canto z Piotrkowa Kujawskiego. Miłym diecezjalnym akcentem było też wykonanie przez jeden z chórów pieśni "Gdzież jest twe zwycięstwo, śmierci" w opracowaniu ks. Zbigniewa Szygendy.

Zespoły rywalizowały w następujących kategoriach: chóry parafialne, chóry jednorodne, chóry mieszane i chóry akademickie. Prezentacjom konkursowym przysłuchiwało się jury złożone z wybitnych polskich specjalistów w dziedzinie chóralistyki: prof. dr hab. Janusz Stanecki (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy, przewodniczący jury), prof. dr hab. Anna Domańska (Akademia Muzyczna w Łodzi) oraz prof. dr hab. Dariusz Dyczewski (Akademia Sztuki w Szczecinie).

Po konkursowych prezentacjach śpiewacy zgromadzili się w bazylice katedralnej na Mszy św. pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego. Podczas liturgii zabrzmiały wybrane wielkanocne utwory konkursowe. Posługę kantorską pełnił ks. Maciej Kępczyński, dyrektor SMK diecezji toruńskiej, a na organach akompaniował Jarosław Ciechacki, prodziekan Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Po Eucharystii słowo podziękowania wobec uczestników i organizatorów festiwalu wypowiedziała Aneta Jędrzejewska, członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Odczytano również list dyrektora festiwalu dr. hab. Mariusza Mroza. Wyniki konkursu ogłosił przewodniczący jury, prof. Janusz Stanecki. Brązowy dyplom zdobył Chór „Canto” z Piotrkowa Kujawskiego, srebrne:Chór „Kolegiata” z Grudziądza, Żeński Chór Kameralny „Cantate Corde” z Gdyni, Żeński Kameralny Chór „Lutnia” z Malborka, Chór Dziecięcy ASBeek Państwowej i Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Płocku, Chór Voxellence z Łodzi. Złote dyplomy zdobyły: Poznański Chór Kameralny Fermata, Żeński Zespół Wokalny „Re-kontra” z Bydgoszczy, Chór Młodzieżowy „Canto" Zespołu Szkół Muzycznym im. Czesława Niemena we Włocławku, Chór „Corona Borealis” z Torunia, Chór „Primo" I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. Grand prix i nagrodę ufundowaną przez biskupa włocławskiego przyznano Żeńskiemu Zespołowi Wokalnemu „Re-kontra” z Bydgoszczy – dyrygent: Michał Gozdek.

Ponadto wyróżnienie za najlepiej wykonany utwór wielkanocny zdobył Chór PRIMO I Liceum Ogólnokształcącego z Bydgoszczy (dyrygent: Monika Wilkiewicz) za utwór: „Dziś Chrystus, Król wiecznej chwały” w opracowaniu Andrzeja Nikodemowicza, za najlepiej wykonany utwór polskiego kompozytora chór Corona Borealis z Torunia (dyrygent: Ariel Radomiński) za utwór: „O matko, źródło wszechmiłości” Miłosza Bembinowa, a najlepszym dyrygentem konkursu uznano Monikę Wilkiewicz. Nagrody dla wyróżnionych ufundował marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Jury przyznało również puchar ufundowany przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział Kujawsko-Pomorski. Otrzymał go Żeński Zespół Wokalny „Re-kontra” – dyrygent: Michał Gozdek.

Zwieńczeniem konkursu był występ zdobywców grand prix. Organową część festiwalu wypełniają w tym roku dwa koncerty: Patryka Podwojskiego w Kikole (3 maja) oraz Jarosława Ciechackiego w par. Najświętszego Zbawiciela we Włocławku (7 maja). Głównymi organizatorami festiwalu są Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy i Diecezjalne Studium Organistowskie we Włocławku z pomocą włocławskiego Zespołu Szkół Muzycznych. Mecenasami tegorocznego konkursu byli m.in.: biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, marszałek naszego województwa oraz gmina miasto Włocławek. Wydarzenie patronatem objęli: biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, prof. Elżbieta Wtorkowska, rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy,Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, oraz Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka. III Ogólnopolski Festiwal Muzyki Organowej i Chóralnej Surrexit Vere zaplanowano na 26-27 kwietnia 2024 roku.