Jasna Góra: Akt zaproszenia Matki Bożej do nawiedzenia diecezji włocławskiej

22 października 2022 r., ks. AT

Jasna Góra: Akt zaproszenia Matki Bożej do nawiedzenia diecezji włocławskiej

Drugi dzień pielgrzymowania rozpoczęła Droga Krzyżowa na Jasnogórskich Wałach. Po nabożeństwie pasyjnym uczestnicy wysłuchali konferencji o. Marcina Ciechanowskiego, który zachęcał by, od Maryi uczyć się zachowywać w sercu to wszystko, co Bóg mówi do człowieka, bo te słowa i wskazówki z pewnością kiedyś będą potrzebne i przyniosą owoce.

Kulminacyjnym momentem a jednocześnie zwieńczeniem pielgrzymki była Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, sprawowana pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego, 22 października.

Mszę św. koncelebrował biskup senior Stanisław Gębicki oraz towarzyszący pielgrzymom prezbiterzy. Obecnych powitał o. Waldemar Pastusiak OSPPE, kustosz Jasnej Góry.

W homilii biskup włocławski ukazał ideę nawiedzenia Matki Bożej w diecezji. Odwołując się do historii zauważył, że w różnych momentach dziejowych, Polacy przybywali na Jasną Górę, by szukać tu pomocy, pociechy i umocnienia. Zauważył też, że obecnie świat przeżywa trudne chwile: wojna, niepewność – Nauczeni przykładem św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, przychodzimy tutaj, by umocnić wiarę i nadzieję; pewni, że tu jest Matka, która zawsze nas wysłucha i zawsze powie nam to samo: „uczyńcie wszystko, cokolwiek Syn Mój wam powie” – mówił homilista.

Przypomniał też cel przeżywanej pielgrzymki. – Chcemy zaprosić Maryję do nawiedzenia naszej diecezji, naszych parafii, a przede wszystkim naszych serc – powiedział bp Wętkowski. W tym kontekście wskazał na trzy najważniejsze pragnienia związane z nawiedzeniem. – Chcemy, aby Maryja przyszła uporządkować nasze życie: rodzinne, sąsiedzkie i osobiste; aby nawrócić nas do Chrystusa i aby wzmocnić sumienia, byśmy umieli w świetle Ewangelii zło nazywać złem, a dobro dobrem – tłumaczył hierarcha.

Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, przypomniał słowa papieża Polaka: „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. W tym kontekście podkreślił, że z tym samym przesłaniem przyjdzie do diecezji włocławskiej Matka Boża.

Kończąc, bp Wętkowski, w kontekście odczytanego fragmentu Ewangelii, powiedział, że Maryja, przychodząc do parafii, przeniesie Jezusa, który każdemu zada pytanie: „Czy miłujesz Mnie? Czy twoje życie potwierdza wyznanie, które złożyłeś?”

Przed błogosławieństwem i rozesłaniem, bp Krzysztof Wętkowski odczytał akt zaproszenia Matki Bożej do nawiedzenia diecezji włocławskiej w znaku Ikony Jasnogórskiej.

Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w diecezji włocławskiej rozpocznie się 22 kwietnia 2023 r. w Zduńskiej Woli i trwać będzie do 16 marca 2024 r.