Koło: 2. rowerowa pielgrzymka do Świnic Warckich

25 sierpnia 2023 r., tekst: ks. Maciej Grabowski; foto: Dawid Piechocki

Koło: 2. rowerowa pielgrzymka do Świnic Warckich

Po raz drugi z parafii św. Bogumiła w Kole wyruszyła rowerowa pielgrzymka do sanktuarium Urodzin i Chrztu św. s. Faustyny w Świnicach Warckich w 118 rocznicę Jej urodzin, 25 sierpnia. W czasie trwania pielgrzymi przewidziane były trzy postoje na modlitwę, odpoczynek i nawiązanie wspólnych relacji.

Pierwszy postój przy Niemieckim Obozie Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, gdzie pielgrzymi modlili się w intencji ks. Romana Pawłowskiego, rozstrzelanego na początku II wojny światowej na rynku kaliskim, przed bazyliką św. Józefa, a który udzielił Helence Kowalskiej sakramentów pierwszej spowiedzi i pierwszej Komunii Świętej. Pamiętali także o trzech innych proboszczach parafii Świnice Warckie, którzy zostali zamordowani w komorze gazowej w Dachau.

Drugi postój miał miejsce w parafii św. Mikołaja w Dąbiu nad Nerem, gdzie poznali się rodzice przyszłej świętej, a w roku 1892, w miejscowym kościele, przyjęli sakrament małżeństwa. Dzięki staraniom ks. kan. Marcina Filasa, proboszcza parafii, została tam zamontowana w ubiegłym roku tablica upamiętniająca zawarcie sakramentu małżeństwa przez Stanisława i Mariannę Kowalskich. W tym wyjątkowym miejscu pielgrzymi odnowili przysięgę sakramentu małżeństwa zawartego przed laty.

Trzeci postój związany był z sakramentem chrztu świętego i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych przez pielgrzymów przy chrzcielnicy w sanktuarium Urodzin i Chrztu św. s. Faustyny. Następnie pielgrzymi udali się w ostatni etap do miejsca narodzin Apostołki Bożego Miłosierdzia, do wsi Głogowiec.

O godz. 15.00 wspólnie odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji ratowania dusz grzeszników i pogubionych ludzi o których tak mocno zabiegała św. Faustyna.

Pielgrzymka zakończyła się rozmową i wspomnieniami z najbliższą rodziną świętej przy urodzinowy torcie. Przez całą pielgrzymkę towarzyszyły relikwie św. s. Faustyny, które podczas cotygodniowego piątkowego nabożeństwa, otaczane są szczególną czcią wiernych parafii św. Bogumiła w Kole.