Konin: jubileusz 25-lecia istnienia parafii bł. Jerzego Matulewicza

30 stycznia 2022 r., tekst i foto: ks. JG

Konin: jubileusz 25-lecia istnienia parafii bł. Jerzego Matulewicza

Jubileuszowej Mszy św. odpustowej w parafii bł. Jerzego Matulewicza w Koninie przewodniczył 30 stycznia biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, przeprowadził też wizytację kanoniczną parafii.

Świętując 25-lecie parafii, konińscy wierni cieszą się, że przestrzeń świątyni powiększyła się – już cala bryła kościoła, w stanie surowym zamkniętym, jest dostępna dla wiernych.

Jako wspólne przesłanie czytań liturgicznych biskup włocławski wymienił powołanie do wiary, oznaczające zaufanie Bogu, w którego ręku ostatecznie jest wszystko. – Chrystus w dzisiejszej Ewangelii przekazuje całą istotę swojej misji – że Jemu chodzi o zbawienie człowieka – zaznaczył ks. bp Wętkowski i wskazał, że to przesłanie Chrystusa kontynuuje Kościół. Ksiądz biskup wzywał do pielęgnowania wiary i zachęcił też do poznania bądź przypomnienia sobie życiorysu bł. Jerzego Matulewicza sięgając chociażby do ostatniego wydania diecezjalnego tygodnika „Ład Boży”. Biskup włocławski pogratulował konińskim wiernym kolejnych osiągnięć budowy kościoła, której towarzyszy troska o świątynię ducha.

Ks. Artur Krzyżanowski, proboszcz parafii, podkreśla, że to okazja, by podziękować Panu Bogu za wszystkie łaski, jakimi wspólnota parafialna została obdarzona, ale także, by wyrazić wdzięczność parafianom za wsparcie, poczucie odpowiedzialności i trud budowy kościoła.

Parafia bł. Jerzego Matulewicza w Koninie została erygowana w 1996 roku na styku konińskiej parafii św. Wojciecha i parafii św. Doroty w Licheniu Starym. Plac pod budowę kościoła i zaplecza duszpasterskiego, projektu prof. Barbary Bieleckiej, projektantki bazyliki licheńskiej, poświęcony został w czerwcu 1997 roku. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1998 roku. 27 czerwca 1999 r. miało miejsce wmurowanie kamienia węgielnego, pobłogosławionego przez papieża Jana Pawła II w Licheniu.

Dłuższa relacja wkrótce w „Ładzie Bożym”.