Licheń: zainaugurowano Festiwal „Basilica Sonans”

26 czerwca 2023 r., teskt i foto: JZ

Licheń: zainaugurowano Festiwal „Basilica Sonans”

W niedzielne popołudnie w bazylice licheńskiej odbył się koncert inauguracyjny V Międzynarodowego Licheńskiego Festiwalu Muzyki Organowej „Basilica Sonans”. Wydarzenie rozpoczęło organowe wykonanie „Te Deum” Marca-Antoine Charpentiera. Przy dźwiękach utworu w niecodzienny sposób pojawili się wykonawcy – chórzyści bazyliki licheńskiej siedzący pośród publiczności wyszli z różnych stron świątyni, niczym wierni zbierający się do wspólnej modlitwy, by pod dyrekcją Jacka Hyżnego zaśpiewać „Gaude Mater Polonia”.

– W muzyce organowej chodzi o to, aby w ciszy między dźwiękami, usłyszeć Boga. Gdy śpiewamy, śpiewamy sercem i ustami. Śpiew naszych ust słyszymy: my, aniołowie, całe niebo i Bóg. Śpiew naszego serca słyszy tylko Bóg – stwierdził ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium otwierające tegoroczny festiwal.

Koncert podzielono na dwie części – chóralną i instrumentalną. Wykonawcą pierwszej z nich był Chór Bazyliki Licheńskiej „Stabat Mater” pod dyrekcją Jacka Hyżnego.  Zespół wykonał „Panis Angelicus” Cesara Franka (solistka: Dominika Jackowska), „Laudate Dominum” Wolfganga Amadeusza Mozarta (solistka: Anita Furgol-Kownacka) oraz hymn „Va, pensiero” pochodzący z opery „Nabucco” Giuseppe Verdiego. Śpiewakom na organach towarzyszył Paweł Opala, jeden z organistów bazyliki licheńskiej.

– Gdy siadam przy tym instrumencie, zawsze towarzyszy mi wzruszenie. 23 lata temu, ówczesny kustosz, ks. Eugeniusz Makulski zwrócił się do mnie o zaprojektowanie instrumentu do tej bazyliki. Przeraziłem się, bowiem ogrom i ranga tego miejsca wydawał się przerastać skromnego człowieka – wspominał prof. Andrzej Chorosiński, wykonawca inauguracyjnego koncertu. Zwrócił uwagę słuchaczy, że licheńskie organy to właściwie pięć instrumentów obsługiwanych przez jeden stół gry. To aktualnie Są aktualnie największy zespół organowy w Polsce i 4. co do wielkości w Europie.

Podczas części instrumentalnej przy organach zasiadł prof. Andrzej Chorosiński, autor koncepcji brzmieniowej instrumentu i dyrektor artystyczny festiwalu.

Publiczność usłyszała słynną Toccatę i Fugę d-moll BWV 565 Jana Sebastiana Bacha, fragment V Symfonii f-moll Charles’a Marie Widora oraz Introdukcję i chór weselny z III aktu opery „Lohengrin” Ryszarda Wagnera.

Podczas jubileuszowej edycji festiwalu zaplanowano 10 koncertów: w niedziele, od 25 czerwca do 27 sierpnia, o godz. 14.30.  Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Patronatem honorowym jubileuszową edycję objął biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Patroni medialni: Katolicka Agencja Informacyjna, TVP 3 Poznań, Radio Konin FM portal Cameral Music, tygodnik „Idziemy” oraz tygodnik „Ład Boży”.

Więcej informacji o Festiwalu znaleźć można na stronie: https://www.facebook.com/BasilicaSonans

Programy koncertów dostępne są w katalogu, który można otrzymać w bazylice a także zamieszczonym online: https://www.lichen.pl/.../06/Folder-V-Basilica-Sonans.pdf