Lipno: odpust ku czci bł. Michała Kozala BM i 35-lecie parafii

15 czerwca 2023 r., ks. RZ

Lipno: odpust ku czci bł. Michała Kozala BM i 35-lecie parafii

W życiu pojedynczych osób, jak i całych wspólnot, są dni zwykłe, ale też dni wyjątkowe i właśnie do takich należał dzień 14 czerwca, kiedy to lipnowska parafia przeżywała odpust ku czci patrona, bł. Michał Kozala Biskupa i Męczennika, nazwanego przez św. Jana Pawła II „Mistrzem Męczenników”.

Tegoroczne uroczystości odpustowe były okazją do dziękczynienia za 35 lat lipnowskiej parafii. W obecności zgromadzonych parafian, Eucharystii przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. dr Artur Niemira, kanclerz włocławskiej kurii, a współkoncelebrował ks. dr Rafał Zieliński, miejscowy proboszcz, który polecał miłosiernemu Bogu pierwszego proboszcza i budowniczego świątyni ks. prał. Stefana Maćczaka. Obecni byli również kapłani dekanatu, z księdzem dziekanem.

W homilii ks. Niemira podkreślił, że jednoznaczny przykład życia oraz męczeństwa błogosławionego biskupa Michała Kozala, powinien być dla wszystkich zachętą aby dawać przekonywujące świadectwo wiary, zwłaszcza w rodzinach. „Co my, chrześcijanie, robimy dziś dla Jezusa Chrystusa? Czy potrafilibyśmy oddać życie za wiarę w Chrystusa?”, pytał homilista, zaznaczając, że na te pytania każdy powinien poszukać odpowiedzi.

Po zakończeniu Eucharystii, przed Jezusem Chrystusem w Najświętszym Sakramencie, odmówiono litanię ku czci bł. Michała Kozala BM i wyruszono, nową drogą procesyjną, wraz ze służbą liturgiczna, asystą, feretronami, chorągwiami, przedstawicielami różnych wspólnot parafii i druhami strażakami, aby zaświadczyć o przynależności do Kościoła, również tego lokalnego. Odśpiewanie „Te Deum” i pieśni „Boże coś Polskę…”, zaznaczyły się jako wyraźna odpowiedź zgromadzonych wiernych na dar Bożego błogosławieństwa.

Ostatnim akordem uroczystości, połączonych z 35-leciem lipnowskiej parafii, było poświecenie figury Najświętszego Serca Jezusa, odnowionej przez Zdzisława Ostrowskiego, znanego artysty diecezji włocławskiej, lipnowskiego parafianina.