Lublin: Biskup Włocławski przewodniczył Mszy św. w 100. rocznicę śmierci ks. Radziszewskiego


20 lutego 2022 r., tekt: ks. AT; foto: ks. MSz

Lublin: Biskup Włocławski przewodniczył Mszy św. w 100. rocznicę śmierci ks. Radziszewskiego

– Dziś, z perspektywy stulecia, patrzymy na charyzmatyczną postać ks. Idziego Radziszewskiego […]. Widzimy w nim człowieka wielkiego ducha, który swoje życie rozumiał, jako nieprzerwany ciąg mozolnej pracy, będącej środkiem do wzniosłego celu – mówił bp Krzysztof Wętkowski, 20 lutego, podczas Mszy św. sprawowanej w kościele akademickim KUL, w 100. rocznicę śmierci ks. Idziego Radziszewskiego, prezbitera diecezji włocławskiej, założyciela i pierwszego rektora KUL.
 
Na wspólnej modlitwie, którą poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Idziego Radziszewskiego zgromadzili się przedstawiciele wszystkich stanów społeczności Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z bp. Adamem Babem, sufraganem archidiecezji lubelskiej i z ks. prof. dr. hab. Mirosławem Kalinowskim, rektorem uczelni.
 
Obecnych na Eucharystii powitał bp Adam Bab, który zaznaczył, że bez ks. Radziszewskiego Lublin byłby zupełnie inny, niż jest obecnie.
 
W homilii Biskup Włocławski ukazał życie i dzieło ks. Radziszewskiego. Wychodząc od istoty przykazania miłości nieprzyjaciół, o którym mówiła Ewangelia dnia, wskazał, że ma ona swoje źródło w miłości Boga, obejmującej wszystkich ludzi. W tym kontekście tłumaczył, że chrześcijanin nie może odpowiadać złem na zło, nienawiścią na nienawiść. – Istotą miłości jest postawa, decyzja, akt woli wyrażający się w konkretnym działaniu – tłumaczył bp Wętkowski, dodając: – Odpowiedź wobec nieprzyjaciela jest najwyższym poziomem miłości, która przechodzi przez ręce („czyńcie”) i usta („błogosławcie”), by dosięgnąć serca („módlcie się”).
 
– Przez całe wieki idą pokolenia, które wypełniały to wezwanie – powiedział hierarcha, wskazując konkretne przykłady: bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, absolwenta, Wielkiego Kanclerza i opiekuna KUL, oraz ks. Idziego Radziszewskiego, założyciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
 
Ksiądz biskup ukazał następnie życie i dzieło pierwszego rektora KUL, wskazując istotne miejsca i wydarzenia mające wpływ na kształtowanie jego osobowości, jak: dom rodzinny, studia we włocławskim Seminarium Duchownym, Akademii Duchownej w Petersburgu oraz Uniwersytecie Katolickim w Lowanium. Przypomniane zostały jego podróże po ośrodkach naukowych Europy, a także praca we włocławskim seminarium, w którym (jako rektor) dokonał reorganizacji i modernizacji w zakresie poziomu nauczania i wychowania. Homilista przypomniał też istniejące do dziś, założone przez ks. Radziszewskiego czasopismo teologiczne „Ateneum Kapłańskie”, w którym popularyzowano nowoczesną wizję kształcenia w uczelniach katolickich. – Zebrane doświadczenia przyniosły wspaniałe rezultaty, w dziedzinie reformy uczelni kształcących duchownych i powstania uniwersytetu katolickiego w Lublinie – powiedział ks. biskup przypominając, że według ks. Radziszewskiego – zadaniem uniwersytetu jest przygotowanie absolwentów do dalszej samodzielnej i poważnej pracy.
 
Biskup diecezjalny podkreślił też wiarę i pobożność założyciela KUL. Przypominając szczególne nabożeństwo ks. Radziszewskiego do Serca Pana Jezusa oraz jego pragnienie, „żeby uniwersytet oddać pod szczególną opiekę Serca Jezusowego”, homilista przypomniał motto uczelni: „Bogu i Ojczyźnie”.
 
Podsumowując życie i dzieło założyciela lubelskiej uczelni z perspektywy 100 lat od jego śmierci, hierarcha wskazał na pracowitość i wiarę. – Ks. Idzi Radziszewski, założyciel i pierwszy rektor KUL, jest wzorem świadomej i dojrzałej wiary chrześcijańskiej, owocującej miłością do Boga, do Kościoła i do Ojczyzny. – zakończył bp Wętkowski.
 
Przed błogosławieństwem słowa wdzięczności za wspólną modlitwę wypowiedział ks. Mirosław Kalinowski, rektor KUL. Podziękował Biskupowi Włocławskiemu za przewodniczenie Eucharystii, wygłoszoną homilię oraz za 104 lata obecności na lubelskiej uczelni prezbiterów diecezji włocławskiej. Przypomniał też o działalności Towarzystwa Przyjaciół KUL, które modlitwą i ofiarami wspiera funkcjonowanie uniwersytetu, jak również Bractwo Najświętszego Serca Pana Jezusa, które otacza modlitwą przyjaciół KUL. Na ręce obecnych na liturgii: ministra edukacji i nauki oraz wojewody lubelskiego złożył podziękowanie za pomoc, jakiej od 1989 r. uczelnia doświadcza ze strony władz państwowych
 
Msza św. transmitowana była przez TVP Polonia.
 
Ks. Idzi Benedykt Radziszewski, prezbiter diecezji włocławskiej, założyciel i pierwszy rektor KUL, urodził się 1 kwietnia 1871 r. w Bratoszewicach (województwo łódzkie). Po ukończeniu Gimnazjum Filologicznego w Płocku, w 1889 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. W 1893 r. został skierowany na studia do Akademii Duchownej w Petersburgu. W 1896 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Albina Symona, rektora akademii. Doktoryzował się 1900 r. w Wyższym Instytucie Filozoficznym w Lowanium (Belgia). Po powrocie do Polski był wykładowcą, wicerektorem, a w latach 1908-1914 - rektorem WSD we Włocławku. W 1909 r. założył miesięcznik teologiczny „Ateneum Kapłańskie”. W 1914 r. został rektorem Akademii Duchowej w Petersburgu. W 1918 r. założył Katolicki Uniwersytet w Lublinie, którym kierował przez 3 lata. Zmarł na gruźlicę 22 lutego 1922 r.