Młodzież rejonu sieradzkiego podąża drogą synodalną

11 grudnia 2021 r.

Młodzież rejonu sieradzkiego podąża drogą synodalną

W piątek, 10 grudnia, w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Warcie, odbył się adwentowy wieczór skupienia młodzieży rejonu sieradzkiego, będący jednocześnie okazją do dyskusji nad synodalnymi zagadnieniami zaproponowanymi przez papieża Franciszka.

Spotkanie rozpoczęło się od adoracji Najświętszego Sakramentu, którą poprowadziła młodzież dekanatu warckiego wraz z ich opiekunem ks. Sylwestrem Malczykiem. Następnie uczestnicy wysłuchali konferencji ks. Piotra Wolnego, wikariusza parafii Dobra, która była podprowadzeniem pod rachunek sumienia, który poprowadził ks. Przemysław Kłosowski duszpasterz sieradzki. Na zakończenie pierwszej części skupienia młodzież miała możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.

W drugiej części spotkania młodzi pochylili się nad zagadnieniami synodu. Młodzież pracowała w grupach, zgodnie z przynależnością do własnych dekanatów pod opieką swoich duszpasterzy, następnie prezentowano wnioski i przemyślenia dotyczące ważnych tematów wiary oraz funkcjonowania w konkretnej wspólnocie wiernych. Dyskusja trwała bardzo długo, ponieważ uczestnicy chętnie zabierali głos i dzieli się spostrzeżeniami.

„Synod młodych w pytaniach i odpowiedziach”, jak zatytułowano ten punkt warckiego spotkania, okazał się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Było to widać w zaangażowaniu młodych, chociaż wiele pytań okazało się zaskakującymi i pozornie trudnymi, co jednak w konsekwencji doprowadziło do dojrzałej, głębokiej i konstruktywnej rozmowy.

Dyskusja zakończyła się Apelem Jasnogórskim, po którym młodzi oddali cześć relikwiom bł. Carlo Acutisa, którego obrazek, jako pamiątkę wyjątkowego spotkania, uczestnicy zabrali do swoich domów.

Ostatnim punktem spotkania była wspólna agapa w refektarzu zakonu ojców Bernardynów.

ks. Sebastian Szkop
Rejonowy Duszpasterz Młodzieży