Msza św. w 3. rocznicę śmierci śp. bp. Dembowskiego

16 listopada 2022 r., teskt: dk. MM; foto: al. DC

Msza św. w 3. rocznicę śmierci śp. bp. Dembowskiego

– Biskup Bronisław był człowiekiem cierpliwym, przyjaznym, ale i stanowczym, jeżeli tego wymagała sytuacja – mówił bp Wiesław Alojzy Mering podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice katedralnej, 16 listopada, w trzecią rocznicę śmierci bp. Bronisława Dembowskiego.

Wraz z biskupem seniorem przy ołtarzu zgromadzili się prezbiterzy i wierni świeccy pragnący dziękować Bogu za życie śp. bp. Dembowskiego oraz modlić się o jego zbawienie.

W homilii ks. Piotr Wolny, wikariusz parafii katedralnej, nawiązał do liturgii słowa wskazując na potrzebę chwalenia Boga swoim życiem. Taka postawa jest również rozciągnięta w wymiarze eschatologicznym, w którym jak wierzymy uczestniczy bp Bronisław Dembowski – kontynuował kaznodzieja.

W słowie przed błogosławieństwem bp Mering, dziękując zgromadzonym prezbiterom i wiernym, wskazał na niestrudzoną obecność śp. bp. Dembowskiego w bazylice katedralnej, także w czasie swojej posługi biskupa seniora.

Po Eucharystii bp Mering modlił się w podziemiach włocławskiej katedry przy krypcie, w której spoczywa jego poprzednik.

Bp Bronisław Dembowski zmarł 16 listopada 2019 r. we włocławskim szpitalu, w wieku 92 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 22 i 23 listopada 2019 r. Zmarły pasterz, zgodnie ze swoja wolą, pochowany został w krypcie biskupów włocławskich w podziemiach katedry włocławskiej.