Nuncjusz w Kazachstanie podziękował bp. Meringowi za włocławskich księży


26 sierpnia 2018 r., ks. AN

Nuncjusz w Kazachstanie podziękował bp. Meringowi za włocławskich księży

„Dziękuję biskupowi włocławskiemu za jego hojność, dzięki której dwóch księży z diecezji pracuje w Kazachstanie: ks. Tomasz Bartczak, pełniący odpowiedzialną funkcję w diecezji Astana i ks. Szymon Grzywiński - bardzo młody, a przecież z pełnym zapału duchem misjonarskim” - powiedział abp Francis Chullikatt, nuncjusz apostolski w Kazachstanie.
 
26 sierpnia br. papieski przedstawiciel w tym środkowo azjatyckim kraju przebywał w parafii Kapszagaj, gdzie obecnie pracuje ks. Grzywiński. Tam z nuncjuszem spotkał się ks. Artur Niemira, kanclerz Kurii, który w imieniu biskupa włocławskiego odwiedza włocławskich księży i spotyka się z biskupami Kazachstanu.
 
„Za pośrednictwem Księdza Kanclerza, reprezentującego tu dziś bp. Wiesława Meringa, który osobiście nie mógł przyjechać, proszę by przekazać słowa wdzięczności nas wszystkich za wsparcie, jakiego diecezja udzieliła Kościołowi w Kazachstanie. Będziemy wdzięczni za każdego kolejnego kapłana przysłanego tu do pracy, bo księży bardzo tu potrzebujemy” - mówił abp Chullikatt. Jak podkreślił, chce aby podziękowania złożone na ręce bp. Meringa trafiły do całej Konferencji Episkopatu Polski za każdą pomoc niesioną przez Kościół w Polsce wspólnotom w Kazachstanie. „Jeśli kiedykolwiek będę miał okazję, zrobię to osobiście wobec polskich biskupów. Wystarczy choćby pomyśleć, że w tym roku pomoc materialna, jaką diecezje w Kazachstanie otrzymują z Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, w całości pochodzi z Polski. Proszę, by Ksiądz Kanclerz te moje słowa przekazał” - mówił nuncjusz. 
 
Zwracając się do wiernych zebranych w miejscowym kościele zauważył, że jest to znak, iż w Polsce nie jest obojętne to, co dzieje się w Kazachstanie, i jak rozwijają się miejscowe wspólnoty. Wynika to stąd, że większość katolików w tym kraju to potomkowie polskich zesłańców do dziś tu żyjących.
 
Obecnie w Kazachstanie pracuje dwóch włocławskich księży: od 5 lat w diecezji Astana ks. Tomasz Bartczak, który pełni funkcję ekonoma, wcześniej był proboszczem w narodowym sanktuarium w Oziornoje; od 2 lat w diecezji Ałmaty ks. Szymon Grzywiński pracujący w parafii Kapszagaj, pracujący także w sąsiednich wioskach, między innymi w Nura, gdzie buduje kościół dla tamtejszej wspólnoty.