Obłóczyny we włocławskim seminarium

16 października 2022 r., teskt: dk. MM; foto: al. KA

Obłóczyny we włocławskim seminarium

W niedzielę 16 października br. o godz. 15.00 podczas Eucharystii pięciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku przywdziało szatę duchowną – sutannę. Mszy św. przewodniczył ks. dr Ireneusz Świątek, rektor włocławskiego seminarium.

Homilię wygłosił ks. Remigiusz Zacharek, ojciec duchowny alumnów WSD. Kaznodzieja opierając się na czytaniach mszalnych z 29. niedzieli w ciągu roku, podkreślił modlitewny aspekt życia chrześcijanina. „Dzisiejsza Ewangelia przypomina nam, że mamy modlić się zawsze i nie ustawać. Nie ustawać w otwartości na Boga, nawet gdy On milczy, bo kiedy Bóg milczy, to też chce nam coś pozawerbalnie przekazać” – mówił ojciec duchowny alumnów. Wskazał także na cel modlitwy, jakim jest relacja z Bogiem, doświadczenie Jego bliskości, pokoju i tego, że jesteśmy przez Stwórcę rozumiani i przyjmowani.

Odwołując się do obrzędu obłóczyn homilista wskazał na wyższość duchowego charakteru tego wydarzenia nad zewnętrzny. „Ważne jest to, żeby sutanna była skrojona na miarę, równie ważna jest wyprasowana koszula, wypastowane buty, śnieżnobiała koloratka. Jednak najważniejsza jest osoba, która to wszystko zakłada i nosi. Najważniejsze jest to, kim jest, jakimi wartościami kieruje się w życiu  oraz to, co i kto jest dla niej ważne” – zakończył kaznodzieja.

Uroczystość zgromadziła przy ołtarzu Pańskim duchowieństwo, rodziny alumnów oraz wspólnotę seminaryjną. Przyjęcie szaty duchownej poprzedził dzień skupienia alumnów III roku III w Bytoniu, który poprowadził ks. Remigiusz Zacharek, ojciec duchowny WSD. Patronem roku kleryków, którzy przywdziali sutannę, jest św. Jan XXIII.

Spotkanie przy kawie i cieście w refektarzu seminaryjnym było kontynuacją radości z seminaryjnej wspólnoty.

Sutannę przyjęli: al. Jacek Brzostowski z par. św. Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu, al. Paweł Jackowski z par. Miłosierdzia Bożego w Koninie, al. Hubert Kos z par. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wacława z Lubicza Górnego, al. Mateusz Matusiak z par. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Białkowie Kościelnym, al. Mateusz Staciwa z par. Miłosierdzia Bożego w Koninie.