Przygotowanie do ŚDM pod hasłem „Z Kujaw do Panamy”


21 maja 2018 r., o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR, Toruń

Przygotowanie do ŚDM pod hasłem „Z Kujaw do Panamy”

Młodzież województwa kujawsko-pomorskiego przygotowuje się wspólnie do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 r. Od 2017 r. patronem tej ziemi jest św. Jan Paweł II, inicjator ŚDM i orędownik w budowaniu wspólnej tożsamości i jedności całego regionu. Grupę tworzy 90 osób z diecezji bydgoskiej, włocławskiej i wspólnej grupy diecezji toruńskiej i redemptorystów, w większości mieszkańcy Kujaw i Pomorza.
 
Spotkania przygotowawcze odbywają się pod hasłem „Z Kujaw do Panamy” i służą wzajemnemu poznaniu, integracji, duchowemu przygotowaniu, a przed wszystkim odkrywaniu jak św. Jan Paweł II i jego nauczanie mogą być inspiracją i wspraciem w umacnianiu jedności mieszkańców województwa. Młodzież i duszpaterze czynią także plany jak być dobrymi ambasadorami Ziemi Kujawsko-Pomorskiej w Panamie wobec młodzieży całego świata.
 
W dniach 18-19 maja 2018 r. część grupy spotkała się w Toruniu przy sanktuarium MB Nieustającej Pomocy (redemptoryści), by zapoznać się, dzielić świadectwem przeżycia poprzednich ŚDM w Krakowie w 2016 r. i wspólnie modlić o dobre przeżycie zbliżających się Światowych Dni Młodzieży oraz o ich piękne owoce. Oś spotkania tworzyły: słowa Ewangelii o Zwiastowaniu Maryi (które powrócą do młodych w Panamie), ostatnie orędzie papieża Franciszka na ŚDM w 2017 r. (przeżywane w diecezjach w Niedzielę Palmową) oraz program formacyjny dla młodzieży „Oto ja” proponowany przez Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży w Polsce.
 
Grupa zwiedzała także Stare Miasto w Toruniu, modliła się w miejscowej katedrze oraz w nowym sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Spotkanie zwieńczył wyjazd do Bydgoszczy na koncert ewangelizacyjny „Pełna łaski” w Artego Arenie. Konferencję o Duchu Świętym wygłosił ks. Dominik Chmielewski SDB, a modlitwie towrzyszł zespół „Nie ma GO tu”.
 
Kolejne spotkania grupy „Z Kujaw do Panamy” zaplanowane są na jesień tego roku.