Rejonowe spotkania dla księży i katechetów

31 sierpnia 2023 r., ks. JB

Rejonowe spotkania dla księży i katechetów

Pod koniec wakacji w diecezji włocławskiej odbywały się rejonowe konferencje księży i katechetów, wprowadzające w nowy rok szkolny. Spotkania te tradycyjnie miały miejsce we Włocławku i Koninie 30 sierpnia oraz w Zduńskiej Woli 31 sierpnia. Rozpoczynały się Mszą Świętą, po której ich uczestnicy wysłuchali wykładu pt. „Zawłaszczenie życia rodzinnego przez instytucje (w tym szkołę) - prymat rodziny dla dobra Kościoła, państwa i szkoły” - dr Aleksandry Brzemia-Bonarek z UPJP2 Wydziału Prawa Kanonicznego, pracownika Sądu Metropolitalnego w Katowicach i Dykasterii ds. Świeckich. Prelegentka przybliżyła zebranym najważniejsze dokumenty Kościoła, mówiące o prawach i obowiązkach rodziców związanych z wychowaniem dzieci. Słuchacze mogli zapoznać się z zapisami „Globalnego Paktu Edukacyjnego” z 2019 roku oraz przypomnieć sobie kanony Prawa Kanonicznego dotyczące zadań rodzicielskich i skutków prawnych małżeństwa.

Biskup Krzysztof Wętkowski spotkał się z katechetami we Włocławku, gdzie uczestniczył w konferencji tematycznej, a następnie udał się do Konina, gdzie sprawował Mszę Świętą i wygłosił homilię, w której zachęcił nauczycieli religii, by wzorem św. Pawła nie zniechęcali się w głoszeniu Ewangelii mimo trudności, z jakimi stykają się w pracy w szkole. Odniósł się również do słów Jezusa skierowanych do faryzeuszów, na wielu poziomach interpretując biblijne: „Biada wam...”  Zasugerował tym samym, że katecheta powinien być człowiekiem służącym prawdzie i strzegącym jej.

Na zakończenie liturgii biskup włocławski wręczył Grażynie Chojnackiej i Małgorzacie Nowak papieskie odznaczenie Benemerenti za ich długoletnią i pełną poświęcenia pracę w katechezie i dla Kościoła.

Spotkanie w Zduńskiej Woli wieńczyło swoisty tryptyk przygotowań do nowego roku katechetycznego. Podczas Mszy Świętej w kościele Wniebowzięcia NMP homilię do swoich podopiecznych wygłosił ks. dr Marcin Idzikowski, wikariusz biskupi ds. katechizacji i szkół katolickich.

We wszystkich trzech rejonach o oprawę liturgiczną zadbali katecheci. Przy okazji wszystkich spotkań zasygnalizowano nowe zadania i pomysły na pracę w roku jubileuszu diecezji i peregrynacji ikony Matki Bożej.

Spotkania rejonowe wpisały się w realizację nowego hasła programu duszpasterskiego: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” - do którego nawiązał biskup Krzysztof Wętkowski, dziękując wszystkim za zaangażowanie się w pracę katechetyczną.