Wilamów: upamiętniono 160. rocznicę bitwy pod Czepowem

2 września 2023 r., tekst i foto: ks. JG

Wilamów: upamiętniono 160. rocznicę bitwy pod Czepowem

W Wilamowie upamiętniono 1 września 160. rocznicę bitwy pod Czepowem. Uroczystości przypominające bohaterów Powstania Styczniowego rozpoczął montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły podstawowej i Msza Święta, której w parafialnym kościele przewodniczył ks. inf. Andrzej Ziemieśkiewicz, dziekan dekanatu uniejowskiego, a homilię wygłosił miejscowy proboszcz ks. kan. dr Piotr Siołkowski.

W połowie sierpnia spod uniejowskiego zamku na plac przed świątynią w Wilamowie przewieziony został blisko 10-tonowy głaz, na którym umieszczona została pamiątkowa tablica dla uczczenia pamięci Powstańców Styczniowych.

Tego dnia podczas uroczystego apelu 7. Drużyna Harcerska z Wilamowa otrzymała imię Rotmistrza Walentego Parczewskiego. Uroczystość swoją obecnością uświetniła Wojskowa Asysta Honorowa z 1. Dywizjonu Lotniczego w Leźnicy Wielkiej.

Obchody upamiętnienia 160. rocznicy bitwy oddziału rotmistrza Walentego Parczewskiego wraz z odsłonięciem i poświęceniem tablicy pamiątkowej odbyły się z inicjatywy ks.  Piotra Siołkowskiego oraz burmistrza Uniejowa Józefa Kaczmarka.

Dłuższa relacja już wkrótce w diecezjalnym tygodniku „Ład Boży”.