Rozstrzygnięto diecezjalne konkursy maryjne

18 kwietnia 2023 r., teskt: ks. JB; foto: KJ

Rozstrzygnięto diecezjalne konkursy maryjne

W dniu 17 kwietnia br. w auli ZSK im. ks. Jana Długosza odbył finał Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej. W tym roku, ze względu na przygotowania do peregrynacji kopii ikony jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej, konkurs otrzymał honorowy patronat bp. Krzysztofa Wętkowskiego i nosił tytuł „Tajemnice Jasnej Góry”. Siódmo- i ósmoklasiści z 37 szkół podstawowych diecezji włocławskiej zmierzyło się z testem złożonym z 40 pytań, wykazując się wiadomościami na temat bogatej historii Cudownego Obrazu i paulińskiego klasztoru.

Komisja złożona z katechetów po sprawdzeniu prac wyłoniła 10 najlepszych uczniów:

1. Mateusz Tworek – ZS-P nr 1 w Zduńskiej Woli
2. Marta Marczewska  - SP im. Marii Konopnickiej w Głębokiem
3. Zuzanna Zalewska – ZS-P nr 1 w Zduńskiej Woli
4. ex aequo: Łukasz Rybiński - SP SPSK w Wólce Czepowej  i Maja Warchlewska – SP im. Janusza Korczaka w Choceniu
5. Dominika Matuszak – SP im. Marii Konopnickiej w Osieczy
6. ex aequo: Marco Gałdyn – SP SPSK w Wólce Czepowej i Marcel Cybulski – SP im. Henryka Sienkiewicza w Rzgowie
7. ex aequo : Weronika Kisielewska – SP im. Kazimierza Wielkiego w Szpetalu Górnym i Mateusz Mikołajczyk - SP im. Henryka Sienkiewicza w Rzgowie.

Jednocześnie został rozstrzygnięty drugi z konkursów maryjnych, adresowany do uczniów klas  IV-VI SP, a zatytułowany „Piszemy list do Królowej Polski”. Po przeprowadzeniu etapu szkolnego do organizatorów  nadesłano 211 uczniowskich listów. Przed niełatwym zadaniem wyłonienia 10 najlepszych prac literackich stanęła komisja złożona z katechetów i polonistów na czele z bp. Krzysztofem Wętkowskim.

Młodzi autorzy najciekawszych listów to:

1. Jakub Józefiak – SP im. ks. Władysława Sarnika w Jakubicach
2. Julia Rykała – SP im. Marii Skłodowskiej- Curie w Żukach
3. Hanna Szafarz – SP nr. 9 im. Władysława Łokietka w Sieradzu
4. Wiktoria Iwaniak – ZS w Przykonie
5. Maria Zaremba – ZS we Wróblewie
6. Mateusz Karniszewski – SP w Sarbicach (parafia Spycimierz)
7. Klaudia Przybylak – SP im. Bolesława Prusa w Liścu Wielkim
8. Kacper Pakuła – SP im. Marii Konopnickiej w Świnicach Warckich
9. Klara Dąbrowska – SP nr 12 im. Stanisława Moniuszki w Koninie
10. Wiktor Świeciak – ZS w Boniewie

Z powodu dużej ilości prac rozstrzygają się jeszcze wyniki konkursu plastycznego „Młodzi kreatorzy mody – najpiękniejsza suknia miłości dla naszej Królowej" dla uczniów klas I- III szkół podstawowych . Najlepsze wizerunki Czarnej Madonny zostaną zaprezentowane w ramach wystawy pokonkursowej

Finaliści wyżej wymienionych konkursów zostaną nagrodzeni podczas uroczystości otwarcia: Wystawy „Maryjki” w Muzeum Diecezjalnym 10 maja br. o godz. 11.00.

Już teraz wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy religijnej, talentów i miłości do Matki Bożej.