Ślesin: uczczono pamięć zamordowanych Polaków

16 września 2023 r., tekst: Marcin Dzikowski, foto: Henryk Zajfert

Ślesin: uczczono pamięć zamordowanych Polaków

W święto Matki Bożej Bolesnej, 15 września, na ulicy Napoleona w Ślesinie odbyła się uroczystość, która licznie zgromadziła lokalną społeczność. Przy asyście pocztów sztandarowych Ochotniczej Straży Pożarnej w Półwiosku Starym i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślesinie, Mszy św. polowej przewodniczył ks. Leszek Rybka, proboszcz parafii św. Mikołaja Biskupa i Dobrego Pasterza w Ślesinie. Liturgia sprawowana była w intencji 18 Polaków rozstrzelanych przez oddział niemieckiego wojska w dniu 15 września 1939 roku w pobliskiej miejscowości Różopole.

Uroczystość była nawiązaniem do działań mieszkańców, którzy w 1969 roku zbudowali pomnik nieopodal miejsca tragedii. Tablica na monumencie z tamtego czasu została zastąpiona nową, która zawiera nazwiska 9 z 18 straconych. Dane ofiar zostały zweryfikowane przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walki i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. W materiałach ze śledztwa czytamy, że zamordowani Polacy nie popełnili żadnego przestępstwa, za które mogliby ponieść konsekwencje. Wobec tych osób nie przeprowadzono żadnego prawdziwego postępowania sądowego, a jedyną podstawą do pozbawienia ich życia był fakt, iż byli Polakami. Była to barbarzyńska zemsta za rzekome zamordowanie przez wojska polskie niemieckich szpiegów.

Po Mszy św. poświęcono i odsłonięto tablicę. Zostały też przybliżone okoliczności śmierci ofiar. Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na miejscu pamięci.