Spycimierskie kwietne dywany oficjalnie na światowej liście UNESCO


16 grudnia 2021 r., ks. Tobiasz Winnicki

Spycimierskie kwietne dywany oficjalnie na światowej liście UNESCO

– Możecie czuć się dumni, ponieważ wasza praktyka trafiła na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości – powiedziała prof. Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, zwracając się do parafian ze Spycimierza po oficjalnym ogłoszeniu decyzji o wpisaniu tradycji układania kwietnych dywanów na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
 
Wydarzenie miało miejsce 16 grudnia. Podczas konferencji online z Paryża potwierdzono, iż tradycja układania dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała w polskich parafiach: w Spycimierzu (diec. włocławska), Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce (diec. opolska) stała się częścią światowego dziedzictwa kultury. Decyzję ogłoszono podczas XVI sesji Międzyrządowego Komitetu UNESCO ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
 
Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości prowadzi Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury. Od dziś tradycja kultywowana przez mieszkańców parafii Spycimierz stała się częścią światowego dziedzictwa kultury. W ubiegłych latach na listę trafiły jedynie trzy polskie tradycje - w 2018 roku Szopkarstwo krakowskie i kultura bartnicza wpisana w 2020 roku, oraz tegoroczny wpis obejmujący sokolnictwo.
 
Wydarzenie zgromadziło w uniejowskiej bibliotece przedstawicieli świata nauki, włodarzy miasta i gminy Uniejów, na terenie której leży Spycimierz, oraz przedstawicieli parafii.
 
Po ogłoszeniu decyzji Prezydium UNESCO, połączono się na konferencję prasową z wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdaleną Gawin, która pogratulowała wszystkim zaangażowanym w tworzenie niezwykłych dywanów. – Od dzisiaj możecie czuć się dumni, ponieważ wasza praktyka trafiła na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości – powiedziała.
 
Uroczystości w parafii Spycimierz, z udziałem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego będą miały miejsce 17 grudnia br.
 
Wniosek o wpis na listę UNESCO złożył w imieniu parafian spycimierskich prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, dnia 30 marca 2020 r. Wcześniej, w 2018 r., tradycja została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.