Turek: dzień chorego w okręgu kolsko-tureckim

11 lutego 2024 r., ks. KW

Turek: dzień chorego w okręgu kolsko-tureckim

„(…) Chorzy, słabi, ubodzy są w sercu Kościoła i muszą być także w centrum naszej ludzkiej uwagi oraz duszpasterskiej troski. Nie zapominajmy o tym! Powierzmy się Najświętszej Maryi Pannie, Uzdrowieniu Chorych, aby wstawiała się za nami i pomagała nam być twórcami bliskości i relacji braterskich. (…)” To fragment Orędzia papieża Franciszka na 32. Światowy Dzień Chorego, który przypada rokrocznie 11 lutego, w kolejną rocznicę objawień Matki Bożej we francuskim Lourdes.

Z racji, iż tego dnia przypada niedziela, w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku obchody tego święta, na szczeblu okręgowym, miały miejsce w sobotę 10 lutego. Mszę św. w intencji chorych i ich opiekunów przewodniczył ks. Krzysztof Włodarczyk, rejonowy duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych okręgu kolsko-tureckiego, a homilię wygłosił ks. Paweł Zalewski, proboszcz parafii w sąsiednich Kaczkach Średnich, wieloletni duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych diecezji włocławskiej.

Na wspólnej modlitwie obecny był także: ks. Dariusz Maćczak, kapelan szpitala w Turku, oraz duszpasterze okolicznych parafii.

W homilii ks. Zalewski, nawiązując do Orędzia papieskiego skoncentrował się na relacji człowieka w cierpieniu. Wskazywał m.in. osamotnienie chorych wynikające z braku relacji z innymi. Odwołując się do Ewangelii dnia, homilista wskazał, że Chrystus nakarmił tłumy, ale na tym Jego działalność się nie skończyła, a wręcz dopiero się zaczęła. – A skoro cierpiący człowiek, w świetle nauczania Kościoła, jest w centrum uwagi duszpasterstwa, to tak właśnie i my winniśmy postępować, zarówno księża, siostry zakonne, ale i wierni świeccy, nie tylko służby medyczne – przekonywał duchowny.

Po zakończonej Liturgii wszyscy chętni udali się do parafialnej salki na słodki poczęstunek.