W diecezji włocławskiej urządzano Bale Wszystkich Świętych

31 października 2023 r.

W diecezji włocławskiej urządzano Bale Wszystkich Świętych

Chrześcijańską odpowiedzią na Halloween są Bale Wszystkich Świętych, organizowane w wielu szkołach i parafiach. W ostatnich dniach takie właśnie wydarzenia miały miejsce we Włocławku, Tuliszkowie, Dąbiu nad Nerem, Górkach (parafia Kłodawa) czy Ciechocinku.

W Szkole Podstawowej nr. 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ciechocinku po raz  drugi w historii szkoły odbył się  ,,Bal Wszystkich Świętych”. Inicjatorem i organizatorem wydarzenia był ks. Grzegorz Radziejewski. Dzieci przebrały się za swoich ulubionych świętych czy błogosławionych. Wyłoniono także zwycięzców konkursu na najpiękniejszy strój.

W Szkole Podstawowej im. Józefa Jakubowskiego w Górkach (parafia Kłodawa) miał miejsce apel poświęcony uroczystości Wszystkich Świętych, po którym odbył się Bal Świętych. Na szkolnym korytarzu można było zobaczyć dzieci przebrane za aniołów i świętych, wśród których nie mogło zabraknąć św. Jana Pawła II, św. Jadwigi i innych.

Bal Wszystkich Świętych odbył się także w Szkole Podstawowej nr 14 we Włocławku. Pomysłodawcą i organizatorem świętowania – już po raz trzeci –  była parafia Najświętszego Zbawiciela we Włocławku. W zabawie ze świętymi uczestniczyło blisko 150 dzieci i niemała reprezentacja młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych. Jedną z form przygotowania do balu, było staranne przygotowanie przez dzieci specjalnego stroju i upodobnienie się do jednego ze znanych i ulubionych świętych. Specyfiką tego wydarzenia, była wspólna, dynamiczna i ewangelizacyjna zabawa, która łączy dzieci, młodzież oraz licznie przybyłych rodziców.

W dzień poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Niszczewach odbył się Bal Wszystkich Świętych. Dzieci przebrani za świętych i aniołów bawiły się przy muzyce promującej wartości chrześcijańskie.

Podobne wydarzenie miało miejsce w parafii św. Mikołaja w Dąbiu nad Nerem. Spotkanie rozpoczęło się w parafialnej świątyni nabożeństwem różańcowym i Mszą św. Następnie uczestnicy bawili się w pobliskiej

W parafii św. Wita w Tuliszkowie dzieci, młodzież i dorośli mieli okazję wcielić się w postaci świętych z historii Kościoła, których relikwie i wizerunki znajdują w kościele parafialnym. Wydarzenie odbywało się pod hasłem „Spotkanie dla Świętych” i wpisało się w przygotowanie do uroczystości Wszystkich Świętych. Jednocześnie była to wyjątkowa katecheza ukazująca różne drogi wiodące do świętości i przypominająca, że powołanie do świętości jest uniwersalne, dotyczy każdego człowieka, gdyż wynika z przyjętego chrztu.
Po Mszy św., dzieci przebrane za świętych wyruszyły na procesje niosąc relikwie znajdujące się w parafii.

Procesja z relikwiami świętych i błogosławionych przejdzie wokół Placu Wolności we Włocławku wieczorem, 31 października, po Mszy św. klasztorze ojców franciszkanów, sprawowanej pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Krzysztofa Wętkowskiego.

Na podstawie relacji nadesłanych z diecezji.