Warszawa: ks. J. Przybyłowski i G. Sztandera odznaczeni medalami

19 października 2023 r., źródło: Ordynariat Wojska Polskiego

Warszawa: ks. J. Przybyłowski i G. Sztandera odznaczeni medalami

Wręczenie odznaczeń szczególnie zasłużonym dla duszpasterstwa wojskowego i upamiętniania polskiej historii, konferencja naukowa z prezentacją książki „Bóg nie jest Bogiem wojny. Wspomnienia alumnów-żołnierzy”, Msza św. w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, modlitwa przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki – alumna-żołnierza oraz spotkania towarzyskie wypełniły spotkania księży, którzy będąc w seminarium odbywali przymusową służbę wojskową.

Spotkanie w Klubie WAT w środę, 18 października, rozpoczął bp Wiesław Lechowicz, biskup polowy Wojska Polskiego. Powitał obecnego ministra Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zgromadzonych biskupów i księży alumnów-żołnierzy.

Następnie rozpoczęła się uroczystość odznaczenia z zachowaniem ceremoniału wojskowego osób szczególnie zasłużonych przez biskupa polowego i szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Medalem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki odznaczony został przez biskupa polowego Grzegorz Sztandera – w dowód uznania i wdzięczności za pomoc i zaangażowanie w realizację misji duszpasterstwa wojskowego. Natomiast przez ministra Jana Józefa Kasprzyka: za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny medalem Pro Patria ks. ppor. rez. prof. Jan Przybyłowski. Świadkiem wydarzenia byli, obecni na spotkaniu: ks. dr hab. Wojciech Frątczak i ks. dr Antoni Poniński.

Odznaczonym gratulujemy.