Wideokonferencja z Marszałkiem Województwa

6 maja 2020 r., ks. Mateusz Szurgot

Wideokonferencja z Marszałkiem Województwa

6 maja br. ksiądz biskup Wiesław Mering, wraz z Biskupami Diecezji, których tereny obejmuje województwo kujawsko-pomorskie, wziął udział w wideokonferencji zorganizowanej przez Piotra Całbeckiego, marszałka województwa. Spotkanie w świecie wirtualnym dotyczyło, realnych problemów wynikających ze stanu epidemicznego oraz działań, które Kościół podejmuje we współpracy z Urzędem Marszałkowskim.

Podczas konferencji omawiano m.in. temat wojewódzkich obchodów 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II, patrona województwa kujawsko-pomorskiego, zaplanowanych na 17 i 18 dzień maja. Według pierwotnych planów miały się one odbyć w Rzymie, podczas narodowej pielgrzymki do grobu świętego papieża, ale w obecnej sytuacji Urząd Marszałkowski zaproponował organizację tego wydarzenia w nowej, atrakcyjnej formie, we współpracy z Telewizją Polską.

Podjęto także zagadnienie święta województwa, które w tym roku, planowo, miało się odbyć we Włocławku, 7 czerwca: „szukamy nowych rozwiązań, odpowiadających aktualnym wymogom bezpieczeństwa. Będę w tej sprawie zwracał się do Księdza Biskupa Wiesława Meringa” - powiedział marszałek Całbecki.

Biskup Włocławski wyraził swoja aprobatę dla przedstawionych planów uczczenia św. Jana Pawła II i zadeklarował włączenie się diecezji w ich realizację. Podczas rozmowy Księża Biskupi zwrócili uwagę na konieczność „odmrażania duszpasterstwa”. Uznano, że wobec niemożności organizacji dużych, diecezjalnych spotkań modlitewnych, zbliżający się jubileusz setnych urodzin największego z Polaków, jest doskonałą okazją do mobilizacji w parafiach, w celu ożywienia wiary poprzez pamięć o świętym papieżu.