Włocławek-Michelin: przedświąteczne spotkanie Biskupa Włocławskiego z siostrami zakonnymi

16 grudnia 2023 r.

W sobotę, 16 grudnia, w Domu Dobrego Pasterza we Włocławku-Michelinie, miało miejsce kolejne ze spotkań formacyjnych sióstr przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych diecezji włocławskiej. W wydarzeniu uczestniczył biskup diecezjalny Krzysztof Wętkowski.

Spotkanie rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu po której rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem biskupa włocławskiego. Eucharystię koncelebrował ks. Lech Król, diecezjalny referent ds. życia konsekrowanego.

W homilii ksiądz biskup podkreślił znaczenie Eliasza i Jana Chrzciciela dla współczesnego człowieka. Przypomniał też o ważności słowa, które ma swoją moc. „Podobnie jak Jezus wysyłał swoich uczniów przed sobą, nas też posyła. Jednocześnie zaprasza abyśmy przychodzili do Niego i z Nim rozmawiali szukając wskazówek”, tłumaczył homilista. Hierarcha zachęcał, aby sięgać do źródła życia tzn. Ewangelii, Tradycji czy Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Po Mszy św. miała miejsce agapa, która rozpoczęła się od świątecznych życzeń, z racji zbilżających się świąt Narodzenia Pańskiego, które wypowiedziała s. Sylwia Wawrzyniak ZSNM, referentka zakonna. Ksiądz biskup podziękował siostrom zakonnym za ich zaangażowanie w życie Kościoła lokalnego oraz przy nawiedzeniu Matki Bożej w parafiach, w których posługują.

Ostatnim punktem dnia skupienia była konferencja wygłoszona przez ks. Lecha Króła, zatytułowana „Komunia we wspólnocie zakonnej - darem Bożym”. Duchowny przypomniał w niej nauczania Soboru Watykańskiego II, zawarte w dekrecie o życiu konsekrowanym „Perfecte caritatis”. „Jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga Trójedynego, dlatego wspólnotowość jest w nas wpisana w tajemnicy stworzenia. Człowiek realizuje siebie i swoje powołanie na drodze miłości nadprzyrodzonej. Źródłem komunii we wspólnocie zakonnej  jest wspólna konsekracja i wspólna misja”, mówił ks. Król.

Na podstawie informacji od. s. Sylwii Wawrzyniak ZSNM