Włocławek: Diecezjalny Dzień Skupienia w sanktuarium św. Józefa

16 października 2022 r., ks. JB

Włocławek: Diecezjalny Dzień Skupienia w sanktuarium św. Józefa

„Eucharystia naszą matką?” Taki tytuł nosił Diecezjalny Dzień Skupienia dla Wspólnot Odnowy w Duchu Świętym, który odbył się w sanktuarium św. Józefa we Włocławku.  Był on okazją do zgłębienia myśli św. Jana Pawła II zawartych w „Ecclesia de Eucharistia”; zagadnienia te przybliżał ks. Krzysztof Antczak, wieloletni diecezjalny koordynator Odnowy.

Trwając przed Najświętszym Sakramentem członkowie Wspólnot i wszyscy zebrani modlili się o nowe, pełne Ducha Świętego pokochanie Eucharystii.

Liturgia słowa i liturgia Eucharystii to główne części mszy świętej, na które składa się wiele znaków, gestów i słów. Ich obecność i kolejność nie jest przypadkowa, gdyż wszystkie wpływają na przeżywanie paschalnej ofiary Jezusa Chrystusa - podkreślał ks. prał. dr Janusz, Bartczak, liturgista kustosz Sanktuarium św. Józefa. Sama Ofiara jest jednak niezmienna od wieków i będzie trwała na wieki.

Niewiastą Eucharystii jest Maryja, jest Jej Matką i jednocześnie Matką każdego z nas. Taki tytuł Maryi nadał po raz pierwszy św. Jan Paweł II, podkreślając Jej obecność w każdej mszy świętej. W tajemnicę obecności Maryi w czasie Eucharystii, w Jej pokorę i poddanie woli Bożej wprowadzał ks. dr Zbigniew Łukasik, ceremoniarz katedralny, dyrektor Muzeum Diecezjalnego.

Nieskończoność Boga i Jego obecności w liturgii oraz życiu w człowieka i Kościoła nie mogła być w pełni ukazana podczas jednego Dniu Skupienia. Pozostał niedosyt i pragnienie kontynuowania tej tematyki, dlatego planowana jest kolejna edycja, o której będziemy informować.