Włocławek: droga krzyżowa ulicami miasta

12 kwietnia 2019 r., tekst: al. ŁK; foto: ks. JG

Włocławek: droga krzyżowa ulicami miasta

„Panie Jezu, póki jesteśmy na ziemi, daj abyśmy nie zmylili drogi” – mówił ks. prał.  Michał Krygier podczas nabożeństwa drogi krzyżowej. Tradycyjnie w piątek poprzedzający niedzielę Męki Pańskiej – 12 kwietnia br. o godz. 17.00 - włocławianie zamanifestowali wyznawaną wiarę udając się ulicami miasta za niesionym w procesji krzyżem. Nabożeństwo rozpoczęła modlitwa przy kościele oo. Franciszkanów, a podczas wspólnej drogi rozważano kolejne stacje Męki Pańskiej.

Czternasta stacja Drogi Krzyżowej miała miejsce w bazylice katedralnej, gdzie słowo do zebranych skierował kustosz bazyliki, który zwrócił uwagę na słowa Jezusa wypowiedziane do Dobrego Łotra. Wskazując na cel wspólnego rozważania stacji Męki Pańskiej, mówił: „Panie Jezu, Ty wiesz, po to szliśmy Twoją drogą krzyżową, po to wpatrywaliśmy się w Twoje rany, po to żałowaliśmy za nasze grzechy, by usłyszeć Twoje słowa: «Dziś będziesz ze Mną w raju» (Łk 23,43)”.

Podejmując pełne nadziei zapewnienie, które Jezus przed swoją śmiercią skierował do uczniów  (J 14,3), przewodniczący nabożeństwu podkreślił motyw dziękczynienia: „Jezus czeka na nas w domu Ojca. Dziękujemy Ci Jezu, że poszedłeś przygotować nam mieszkanie”.

Ks. Krygier zapewnił o modlitewnej łączności Biskupa Ordynariusza z wiernymi zgromadzonymi w katedrze. „Dzisiaj łączy się z nami duchowo, niosący ciężar choroby Pasterz Diecezji, ks. bp Wiesław Mering, który dziękuje wam wszystkim za modlitwę w jego intencji i prosi abyśmy tą modlitwą go wspierali” - mówił proboszcz parafii katedralnej.

Pa zakończonym nabożeństwie miało miejsce czuwanie przy krzyżu z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, który wierni uczcili  przez ucałowanie.

Rozważania do stacji drogi krzyżowej przygotowali i odczytali alumni z Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku wraz z ks. Rektorem. Krzyż nieśli prezbiterzy, wierni z ruchów i wspólnot, siostry zakonne, alumni.