Włocławek: dzień wspólnoty oazowej

27 lipca 2023 r., teskt: ks. AT; foto: ks. MSz

Włocławek: dzień wspólnoty oazowej

– Tworzymy wspólnotę, która ma dawać świadectwo. A będzie to możliwe, jeżeli będziemy tworzyli jedno z Jezusem – mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas Mszy św. we włocławskiej katedrze sprawowanej w diecezjalnym dniu wspólnoty oazowej.

W czwartek, 27 lipca, do Włocławka przybyli moderatorzy i animatorzy grup oazowych działających na terenie diecezji oraz przeżywający oazowe rekolekcje by modlić się wraz biskupem diecezjalnym.

W homilii bp Wętkowski ukazał sens i znaczenie wspólnoty. Wskazując na różne rodzaje grup, homilista podkreślił, że oaza jest drogą do odnalezienia i zbudowania prawdziwych i głębokich relacji opartych na wartościach pochodzących od Ducha Świętego.

W dalszej część bp Wętkowski zachęcił do trwania, które jest odmienne od emocjonalnych zrywów i słomianego zapału. – Trwać, oznacza mieć zasadę, że jest się wiernym pomimo trudności i problemów; wiernym Chrystusowi, Kościołowi, wspólnocie do której się należy – tłumaczył.

Przypomniał też, że trwanie w miłości Pana Jezusa polega na zachowywaniu Jego przykazań. – Zachowywanie Bożych przykazań to dowód, że kocham Pana Jezusa – powiedział duchowny.

Zaznaczył też, że wspólnota polega na różnorodności: doświadczeń, charakterów i temperamentów, przez co człowiek uzdolniony jest do różnych zadań. Przestrzegł też przed pokusą porównywania się do innych ludzi. – Każdy jest inny i swoimi talentami może ubogacić i budować wspólnotę do której należy – wyjaśnił ksiądz biskup.

Na zakończenie zachęcił do modlitwy do Ducha Świętego o łaskę budowania i trwania we wspólnocie oraz umiejętność dostrzegania swoich zalet i słabości. Przypomniał też, że jednym z najważniejszych zadań takiej wspólnoty jest dawanie świadectwa o Jezusie.