Włocławek: jubileuszowa pielgrzymka rodzin do bazyliki katedralnej

9 września 2023 r., tekst: ks. AT; foto: ks. JG

Włocławek: jubileuszowa pielgrzymka rodzin do bazyliki katedralnej

– Święta Rodzina jest dla współczesnych rodzin wzorem wiary, zaufania Bogu oraz współpracy z Nim – mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas Mszy św. sprawowanej 9 września, w dniu diecezjalnej pielgrzymki rodzin do bazyliki katedralnej we Włocławku, w ramach jubileuszowych obchodów 900-lecia istnienia diecezji włocławskiej.

Msza św. w katedrze, na której zgromadziły się rodziny z dziećmi oraz ich duszpasterze rozpoczęła radosne świętowanie.

W homilii biskup włocławski ukazał Świętą Rodzinę z Nazaretu jako wzór i przykład dla współczesnych rodzin. Podkreślił, że rodzina Jezusa, Maryi i Józefa jest określana „świętą”, ponieważ mieszka w Niej Bóg. – W tym znaczeniu każda rodzina, która wprowadza w swoje życie Boga może stać się świętą – wyjaśnił homilista, podkreślając, że więź z Bogiem i zaufanie Bogu pozwoliły im przetrwać wszystkie przeciwności.

W dalszej części duchowny ukazał Świętą Rodzinę jako wzór współpracy Boga z człowiekiem. – Bóg oddaje Jezusa i Niepokalaną Maryję człowiekowi, Józefowi, aby ten troszczył się i opiekował tymi świętymi osobami – mówił bp Wętkowski.

Zastanawiając się nad tym, czego Święta Rodzina uczy współczesne rodziny, duchowny w pierwszej kolejności wskazał na wiarę, nad którą trzeba pracować przez całe życie. Podkreślił też jej wagę w przygotowaniu do małżeństwa – Wiele jest spraw związanych z przygotowaniem do zawarcia małżeństwa, ale jeśli zabraknie wiary i głoszenia przesłania, które z wiary wynika, wszystko będzie budowane na piasku, a nie na stałym fundamencie – tłumaczył, dodając, że obok wiary do zawarcia małżeństwa konieczna jest dojrzałość i odpowiedzialność za siebie i innych.

W tym kontekście przypomniał, że rodzice są pierwszymi odpowiedzialnymi za wychowanie dzieci, a szkoła, Kościół i państwo mają pomagać rodzicom w tym zadaniu, nie narzucając żadnych ideologii.

Przypomniał również o wspólnej modlitwie w rodzinach i życiu sakramentalnym, szczególnie niedzielnej Eucharystii, przez które człowiek otwiera się na Bożą wolą i uczy się ją przyjmować oraz współpracować z Bogiem.

Zwracając uwagę, że pielgrzymka rodzin do włocławskiej katedry ma miejsce w przeddzień beatyfikacji rodziny Ulmów, zachęcił, by nie koncentrować się jedynie na ich męczeństwie, ale zastanawiać się nad dojrzewaniem do tego wydarzenia. – Gdy prześledzimy życie Józefa i Wiktorii Ulmów, zrozumiemy, że to ich wiara, odpowiedzialność, dojrzałość i miłość sprawiły, że byli gotowi wystawić się na tak wielkie niebezpieczeństwo ukrywania żydów, a następnie męczeńską śmierć – przekonywał homilista.

Na zakończenie prosił obecnych w świątyni by dawali świadectwo życia chrześcijańskiego jako małżonkowie i rodzice oraz obywatele i chrześcijanie.

Przed błogosławieństwem bp Wętkowski wręczył Małgorzacie Bojarskiej, wieloletniej diecezjalnej doradczyni życia rodzinnego, zaangażowanej w walkę o ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci, papieskie odznaczenie „Pro Ecclesia et Pontifice”.

Po zakończonej Eucharystii uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w rodzinnym pikniku, gdzie nie zabrakło dobrej zabawy dla najmłodszych, pokazów strażackich, policyjnych i wojskowych, ale też ciekawych prelekcji i smacznego posiłku.