Włocławek: jubileuszowa pielgrzymka Rycerzy Kolumba do katedry

21 października 2023 r., tekst: ks. AT; foto: ks. MSz, ks. JG

Włocławek: jubileuszowa pielgrzymka Rycerzy Kolumba do katedry

W roku Jubileuszu 900-lecia Diecezji Włocławskiej do bazyliki katedralnej pielgrzymują różne grupy i wspólnoty miejscowego Kościoła lokalnego. W sobotę, 21 października, swoją pielgrzymkę przeżywał Zakon Rycerzy Kolumba.

Najważniejszym punktem wydarzenia była Msza św., której przewodniczył biskup diecezjalny Krzysztof Wętkowski. Witając zgromadzonych, zawierzył ich Maryi, patronce włocławskiej katedry, która w znaku Ikony Jasnogórskiej nawiedza kolejne parafie diecezji. „Dziękujecie Bogu za dar wierności, odwagi, męstwa i codziennego świadectwa”, powiedział bp Wętkowski.

Homilię wygłosił, koncelebrujący Eucharystię, biskup senior Wiesław Mering, rycerz Kolumba. Podkreślił, że głównym powołaniem chrześcijanina jest bycie świętym, a źródłem świętości jest Jezus Chrystus, który nigdy człowieka nie zawiedzie. Nawiązując do Ewangelii dnia wskazał na znaczenie oraz potrzebę świadectwa chrześcijańskiego życia. „Świat obecnie przeżywa kryzys wiary, widzimy wszechobecną laicyzację, coraz mniej powołań, ale to nie jest pełen obraz, z drugiej strony jest coraz więcej wspólnot ludzi świeckich, którzy stanowią inspirację dla księży i biskupów przez świadectwo swojej wiary i służby Kościołowi”, mówił homilista.

Zakon Rycerzy Kolumba to największa na świecie rzymskokatolicka organizacja świecka o charakterze charytatywnym, założona w roku 1882 z inicjatywy amerykańskiego księdza, Michaela J. McGivneya. Nazwa organizacji upamiętnia postać Krzysztofa Kolumba. Członkami mogą zostać jedynie mężczyźni będący praktykującymi katolikami. Natomiast do działań włączają się całe rodziny. Naczelnymi zasadami zakonu są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Obecnie zakon liczy ponad 2 mln członków na całym świecie.